Analýza: Proč je dobré znát pravdu o kabelkách Jany Nagyové

Jana Nečasová-Nagyová byla ve středu odsouzena k podmínce za to, že využila svého vztahu s premiérem, aby nechala sledovat svoji sokyni v lásce státní tajnou službou. Rozsudek je v příbězích spojených s dnešní manželkou expremiéra Petra Nečase přelomový. Potvrzuje totiž, že v Nečasově éře vládní agendu do značné míry určovala jeho sekretářka. A také ukazuje, jak moc jsou představitelé tajných služeb náchylní plnit zadání mocných bez ohledu na zákon.

Čtyři roky starý příběh, který vyústil v pád vlády Petra Nečase, jeho zastánci označují za přehnaně tvrdý atak policie vůči ministerskému předsedovi. A to kvůli tak drobným epizodám jako jsou kabelky, které coby prezenty dostávala jeho milenka a sekretářka v jedné osobě.

Jenže ono nešlo jen o kabelky. Soud ve svém – byť dosud nepravomocném – rozsudku de facto potvrdil, že vládní agendu a strategická rozhodování v zemi v řadě případů neměl pod palcem premiér, ale jeho milenka-sekretářka.

“Měla obrovský, nezdravý vliv na tehdejšího premiéra a ovlivňovala jak jeho soukromí, tak pracovní život,” konstatoval na základě odposlechů, svědectví a listinných důkazů soud.

Souvislosti:

» Miliony ve vládním trezoru jsou rodičů, tvrdí exšéf Úřadu vlády
» Peníze z Číny přiváží do Česka i bývalý premiér
» Jana Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má z čeho?
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu v kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je nahradil?
» Pavučina z justiční párty: Na večírek dorazili Nečasovi i soudce Bureš
» Klaus nebyl jediný. Stíhaný Savov oslovil i Nečase

Jde přitom o rozsudek jen v jedné z několika kauz Jany Nečasové-Nagyové. Zmiňované kabelky, kvůli nimž musela někdejší šéfka premiérova sekretariátu zpětně zaplatit daň třičtvrtě milionu, se ještě k soudu nedostaly. I v těchto dalších kauzách hrají klíčovou roli odposlechy, které ukazují dopady premiérova mileneckého vztahu na vládnutí v zemi.

Středeční rozsudek kromě toho ale ukázal na možná ještě důležitější věc: zneužití tajných služeb k osobním cílům mocných lidí z politiky a jejího zákulisí.

V případě Jany Nečasové-Nagyové šlo o to, že uložila tajné službě, aby sledovala její sokyni v lásce, tehdejší Nečasovu manželku a další dva lidi. Jako motiv soud označil hlubokou nenávist k Nečasově první ženě. Státní tajná služba tak plnila zadání, které jí dávala sekretářka, byť v té době v pozici milenky premiéra a vlivné postavy politického zákulisí.

Jenže tajnou službu nikdo takový podle zákona úkolovat nesmí. A tajná služba, která svojí aktivitou do značné míry narušuje soukromí lidí, má všechny podobné žádosti smést ze stolu. Nestalo se.

“Společenská škodlivost jednání obžalovaných je mimořádně vysoká. Jana Nečasová zneužila bezbřehou moc vyplývající z jejího mileneckého vztahu s premiérem,” konstatoval soud.

K tomu, aby se tajná služba zapojila do mileneckého trojúhelníku podle soudu stačilo, že někdejší šéf vojenského zpravodajství Ondrej Páleník měl s Nečasovou-Nagyovou přátelský vztah.

“Vzájemně si prospívali. V minulosti například nařídil nestandardně, aby oddělení Pohůnka (dalšího obžalovaného zpravodajce pozn Neo.) cvičilo s Janou Nečasovu. Nečasová se později Páleníka také snažila prosadit do čela NKÚ. Často si telefonovali, vyměňovali zprávy. Takže chtěl Janě Nečasové vyjít vstříc, protože si vzájemně pomáhali delší dobu,” zaznělo z úst soudkyně Pavly Hájkové.

Spolu s Nečasovou-Nagyovou odešel s podmínkou od soudu i Páleník, jeho nástupce v čele vojenské tajné služby Milan Kovanda a zmiňovaný agent Jan Pohůnek. Kovanda nechal Nečasovu první ženu sledovat, protože mu to řekl Páleník (v té době už v civilu) a Pohůnek zkrátka jen plnil Kovandův rozkaz. Ani jeden zjevně neřešil, že dělají něco, co nesmí.

Rozsudek, který jasně řekl, že takové jednání je nezákonné, nelze je tolerovat a když to praskne, budou aktéři potrestaní, je důležitý i do budoucnosti. Proto, že někteří mocní lidé v politice mají tendenci tajné služby zneužívat. A tím spíš, že s novou menšinovou vládou se očekává zemětřesení v bezpečnostním aparátu země.