Označil kombajnistu Šlachtu za traktoristu, policie mu přes rok zadržuje věci

Aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený rozjíždí hned dvě soudní pře. V té první se brání osmitisícové pokutě, kterou dostal za to, že policii na svém blogu oslovoval “Zdar útvare!” a někdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu označil za “ušatého traktoristu”. Druhou se snaží domoci svých osobních věcí, které mu policisté před rokem a čtvrt během razie zabavili – a dosud nevrátili.

Kombajn není traktor, Robert Šlachta jezdil s kombajnem. Ilustrační foto: Shutterstock

Kombajn není traktor, Robert Šlachta jezdil s kombajnem. Ilustrační foto: Shutterstock

Server Lidovky.cz píše, že se “Tomáš Zelený” rozhodl podat ústavní stížnost. Chce dosáhnout toho, aby mu policie vrátila osobní věci, které mu zabavila během loňské operace proti levicovým extremistům. Policie tvrdí, že skupina připravovala teroristický útok na vlak, Zelený však dosud nebyl z ničeho obviněn. Přesto mu policisté nevrátili zabavený počítač, ve kterém měl disertační práci před dokončením, vědecké texty i soukromé fotky.

“V počítači mám archiv vědeckých publikací, které bych potřeboval pro svou odbornou činnost. Kdybych si dnes chtěl pořídit některé z těch svých vědeckých článků, tak jeden běžně stojí okolo třiceti dolarů. Dnes k nim již bezplatný přístup nemám a to mi komplikuje práci,” uvedl pro Lidovky.cz Zelený.

Domnívá se, že jde o policejní šikanu. A podobně se pro server vyjádřil i Tomáš Pecina, který aktivistu zastupuje. “Mstí se mu, že o nich nepěkně píše a ponechali ho v pozici ‘trvale podezřelého’. To znamená, že je teď podezřelý navždy a je jenom na kriminalistech, kdy s ním tak přestanou zacházet a ty věci mu vrátí,” řekl serveru Pecina.

Policie nechtěla případ komentovat s tím, že na podání ústavní stížnosti má každý nárok.

Zelený o policie skutečně “nepěkně psal” – po zmiňované razii se totiž rozhodl glosovat postup policistů na svém svém blogu a rovněž v časopise Nový prostor. Tam přejmenoval (po policejní reformě nyní už bývalý) Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na Útvar organizování odhalovaného zločinu. Odbor terorismu a extremismu zase ve svých texte přejmenoval na “odbor teroristů a extremistů”. A tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu popsal jako “ušatého traktoristu”. Policisty z ÚOOZ zásadně zdravil “Zdar útvare!”

Čtěte také

» Babišův plán pro boj s daňovými úniky: Šlachta a 563 dalších
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty

Dostal za to pokutu 8 tisíc korun; podle zprávy serveru Aktuálně.cz z tohoto týdne se i proti této pokutě odvolal. Podal stížnost, kterou se bude zabývat mostecký soud ve zkráceném řízení.

“Dneska ráno jsem to podal na soud, který má dvě možnosti,” popsal v úterý pro Aktuálně.cz mostecký státní zástupce Václav Richter. “Buď tu stížnost zamítne a pokutu potvrdí, nebo to napadené usnesení zruší a policie o tom bude muset znovu rozhodnout. A ta pokuta se poté může třeba uložit nižší,” dodal s tím, že soudu navrhuje, aby peněžitý trest aktivistovi potvrdil.

Sám Šlachta na pokutě trvá a na zmínkách o ušatém traktoristovi nevidí nic vtipného. Výrok jej prý uráží. “Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali,” řekl Aktuálně.cz Šlachta.