© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Konfliktů mezi Romy a ukrajinskými uprchlíky se chopila antisystémová opozice. Jak moc jich dokáže zneužít pro své cíle? A proč vládní politici selhávají.
Romský mladík Nikolas Dirda zemřel krátce po převozu do nemocnice 10. června. Po hádce a potyčce ho zabil Ukrajinec, který stačil pobodat ještě jednoho Roma. Napětí mezi částí Romů a ukrajinskými válečnými uprchlíky zesílilo. Konfliktu se chopila „antisystémová“, proruská i extremistická opozice. Začala se formovat nepřehledná třaskavá směs – Romové spolu s „nácky“ proti Ukrajincům a vládě. Politici slíbili, že žádnou eskalaci nedopustí, že budou otevřeně informovat, komentovat, vysvětlovat. Zatím zcela selhávají.
„Nechápu to. Všichni se zapřísahali, že budou mluvit otevřeně, že budou o všem podstatném včas informovat. A pak tohle. To se snad ani pochopit nedá,“ říká během rozhovoru pro Neovlivní.cz ředitel neziskové organizace Romea Zdeněk Ryšavý. Mluví o tom, že ve čtvrtek 19. srpna propustil brněnský městský soud z vazby Ukrajince obžalovaného z vraždy romského mladíka Nikolase Dirdy. Zcela v tichosti. Bez komentáře. Veřejnost se o tom dozvěděla až o několik dnů později na základě stručné zprávy v médiích.
Nulovou komunikací ke stupňování hněvu a nedůvěry.
„Za mě to je pomyslné plivnutí do obličeje rodině oběti, která čekala nějakou elementární spravedlnost. Plivnutí do obličeje všem těm, kdo rodině pomáhal. A plivnutí na celou romskou komunitu, která netrpělivě čekala na to, jak se s případem soudy popasují,“ napsal k tomu pro server Romea spisovatel, novinář a aktivista Patrik Banga. „A až teď bude nějaký člověk vyprávět na Facebooku, že Ukrajincům projde každý trestný čin, protože je stát chrání, nedivte se. I když to je blbost, lidé tomu budou věřit. Teď totiž budou mít i extremisté to správné střelivo, které bude brnkat na zvlášť citlivou notu. S razítkem soudu.“
Banga situaci vnímá přesně. Problém není v tom, že by stát chránil ukrajinské zločince před nezávislým soudem. Nedělá to. Problém není ani v tom, že vazební soudce obžalovaného muže propustil. V jeho kompetenci je nahradit vazbu jiným opatřením – v tomto případě slibem obžalovaného, že bude spolupracovat, dostaví se k soudu, nebude pokračovat v kriminální činnosti a podrobí se dohledu pověřené osoby. Možná to na první pohled vypadá komicky, ale je to podle zákona. A není to výjimečný případ – z vazby jsou každoročně propouštěni i lidé obvinění z těžkých zločinů s vysokou trestní sazbou.
Problém je v tom, že soud se ani v nejmenším nenamáhal o svém rozhodnutí veřejnost informovat. Nevydal žádnou tiskovou zprávu. Nepřinesl žádné vysvětlení. A že tak znovu prohloubil nedůvěru Romů v justici a ve státní instituce obecně. Jak efektivněji pozvat Romy na demonstraci Jindřicha Rajchla Česko proti vládě?
Ano, soud nic vysvětlovat nemusí. „Je to rigidní systém, odmítají sdílet informace, nechtějí komunikovat, odvolávají se na to, že je to standardní postup,“ popisuje svoje zkušenosti Zdeněk Ryšavý. „Nereagují na to, když jim říkáme, že v nestandardní situaci je třeba postupovat nestandardně. Jinak ta komunikace bude úplně zpackaná. A je.“
Jak vidí tenhle způsob komunikace ministr vnitra Vít Rakušan? Na otázku Neovlivní.cz odpověděl: „Oblast justice spadá pod Ministerstvo spravedlnosti a jako ministr vnitra nemohu zasahovat do probíhajících trestních řízení. Komunikaci celé věci ale skutečně nepokládám za dobrou a je zjevné, že pokud jde o přístup k poškozeným a jejich rodinám, má naše země ještě co zlepšovat.“
Hrozí, že antisystémová opozice bude konflikty mezi Romy a Ukrajinci rozdmýchávat? A jak z toho těží Babišovo ANO? Analýzu Michala Komárka přináší zářijový časopis Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: Helena Zezulkova / Shutterstock.com