Padl verdikt, který může pomoci státu ve sporu s Diagem

Soud rozhodl, že 30% z miliard, které Diag Human přiřkla arbitráž, firmě ve skutečnosti nepatří. A nároky jejich skutečných držitelů vůči státu jsou už promlčené.

Vrchní soud před pár dny vydal přelomové rozhodnutí, které může využít stát ve své vleklé bitvě s firmou Diag Human a vylepšit tak svoji pozici. Jde o rozsudek, který podle zjištění Neovlivní.cz potvrdil, že společnost Diag Human před lety část svého nároku vůči státu postoupila svému bývalému právníkovi Jiřímu Oršulovi.

Ilustrace: Shutterstock.com

Pokud tedy londýnská arbitráž v květnu přiřkla Diag Human 16 miliard, zhruba 30% z této částky firmě nepatří.

Oršula a další dva držitelé tohoto nároku, kterým je právník předal, se o něj dosud státu nepřihlásili. Jejich nárok je tedy promlčený.

“Žalovaný je povinen zaplatit žalobci 44 832 083 Kč spolu s úrokem z prodlení ve výši 3,5% ročně z této částky od 17. 1. 2003 do zaplacení,” rozhodl 6. září vrchní soud v Praze. Žalovaným byl Diag a žalobcem Oršula a spol.

Rozsudek odvolacího soudu současně označil za platnou smlouvu z 2. března 2001, kterou mezi sebou uzavřeli Diag Human a Oršula. Smlouva byla právě o tom, že 30 procent z částky, kterou společnost vymůže na státu, patří právníkovi.


ČTĚTE TAKÉ: Kalousek se sešel kvůli Diagu se Stanjurou. U schůzky byl i Šťáva


Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už v minulosti touto smlouvou argumentoval, společnost Diag Human ale doposud jakékoli “dělení” odmítal. Soudní verdikt tak dává za pravdu dřívějšímu stanovisku úřadu.

A současně dává právníkům státu do ruky nástroj, kterým se mohou pokusit minimálně snížit finální částku, kterou bude muset Česká republika společnosti Josefa Šťávy zaplatit. To, že zaplatit nakonec bude muset, je po sérii přešlapů politiků hned několika vlád, jisté. Hraje se jen o to, kolik miliard to bude.

Přezkumné řízení v Londýně se očekává ještě do konce letošního roku.

Kvůli komu máme platit miliardy? Kdo to celé zkazil a kdo šel společnosti Diag Human na ruku? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz, objednávky v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email