Pelikán: Soudce Bureš nám to tak trochu maří

Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán poprvé veřejně kritizoval předsedu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše za jeho účast na večírků advokátní kanceláře vlivného zákulisního hráče justice Pavla Němce. Jak deník Neovlivní.cz informoval ve svém nedělním vydání, Bureš se na večírku setkal i s lidmi, jejichž trestní kauzy skončí na stole “jeho” soudu.

“Jestliže říkáme, že musíme vracet důvěru justici, tak mě mrzí, pokud to někteří soudci tak trochu maří,” prohlásil Pelikán u příležitosti svého jmenování do funkce.

Deník Neovlivní.cz v úterý uvedl, že ministr spravedlnosti požádal Bureše o vysvětlení. Do té doby nechce své případné další kroky komentovat.

“Je o mě obecně známo, že souhlasím s panem předsedou nejvyššího správního soudu panem Baxou. Ten říká, že soudce by měl být mimořádně opatrný, když jde o jeho společenské aktivity a kontakty,” dodal ministr.

(FOTO: Neo)

Hosté už se scházejí…(FOTO: Neo)

Sám Jaroslav Bureš na účasti na věčírku nic špatného nevidí, v rozhovoru Neovlivní.cz ji zlehčoval.

Naopak justiční autority, včetně odstupující ministryně Heleny Válkové, oslovené Neovlivní.cz se shodly na tom, že tím Bureš podkopává snahy o navrácení důvěryhodností v justici.

Na večírku advokátní kanceláře Pavla Němce – dlouhodobě jedné z nejvlivnějších postav zákulisí tuzemské justice – se 15. ledna sešla pestrá směsice politiků, právníků a lidí s vazbami na justici.

Mezi nimi mnoho aktérů “aféry Nečasová-Nagyová”, stíhaný exnáměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek a rovněž hned několik politiků, kteří se dostali do problémů s policií či justicí (viz. detailní INFOGRAFIKA).