Pelta prodává Jablonec, jeho vliv ve sportu to nijak neumenší

Dlouholetý fotbalový funkcionář Miroslav Pelta plánuje vzdát se svého fotbalového klubu. Z provinčního Jablonce chtěl udělat štiku ligy, která nakupuje nejdražší hráče a angažuje nejlepší trenéry. Teď hledá mocný šéf FAČR pro Jablonec nového vlastníka.

Miroslav Pelta, který už pátým rokem šéfuje Fotbalovou asociaci České republiky (FAČR), na pravidelném setkání s novináři oznámil, že se rozhodl – majetkově – rozloučit se svým klubem.

Šéf FAČR Miroslav Pelta. Foto: Archiv

Šéf FAČR Miroslav Pelta. Foto: Archiv

Prý je unavený; k rozhodnutí stáhnout se z Jablonce pak přispěla i kritika po víkendové remíze Jablonce s Příbramí, kterou sportovní novináři označili za zinscenovanou. Příbram totiž právě remízu nutně potřebovala k záchraně. “Velmi se mě to dotklo, protože kdo mě zná, ví, že bych nikdy neudělal nic proti svému klubu, vždy jsem chtěl zápasy vyhrát. Okolnosti posledních dnů tak ve mně dozrály k tomu, že do Jablonce v každém případě přijde nový předseda a prezident klubu, to by mělo přispět k větší důvěře ze strany fanoušků,” citoval server Aktuálně.cz Peltu.

Předání klubu, s nímž měl Pelta velké plány, které ovšem nevyšly, proběhne ve dvou krocích. “Nejprve přijde nový předseda, a až se aklimatizuje v klubu, stane se i majoritním vlastníkem. Má na to dostatečný ekonomický potenciál. Pro mě už zůstane Jablonec jen srdeční záležitostí,” řekl bez dalších podrobností šéf FAČR.

Dalšími slovy přitom poněkud popřel, že by dál šlo jen o srdeční záležitost: “Nechci teď lhát a tvrdit, že nebudu v budoucnu Jablonci nějak pomáhat například se sháněním prostředků, ale majoritním akcionářem bude někdo jiný,” řekl.

S Jabloncem či bez – Pelta zůstává jedním z nejvlivnějších lidí v tuzemském sportu.

Z interního měření redakce Neovlivní.cz, která sestavuje žebříčky TOP 10 vlivu v nejrůznějších oblastech veřejného života, vyšel Pelta jako druhý nejsilnější hráč. Jen za funkci v čele nejpopulárnějšího tuzemského sportu si připsal 95 procent. Stejným počtem procent bodoval za mimořádnou obratnost, s níž se dokáže pohybovat ve sportovním prostředí a získávat pro něj peníze.

petr_kellner_miroslav_pelta

A to hlavně díky léta budovaným kontaktům. Miroslav Pelta mistrně propojuje sport, podnikání i politiku. Kromě fotbalu je i letitým členem ODS.

Blízko měl k exministrovi školství z ČSSD Marcelu Chládkovi, po jeho pádu se o něj postaral, když mu nabídl práci pro FAČR (detailně zde »). Blízko má i k politikům a lobbistům, kteří do Česka přivedli čínské investory. Pelta nechyběl v Pekingu u podpisu smlouvy o koupi nejstaršího tuzemského fotbalového klubu – Slavie Praha – investiční skupinou CEFC (více zde »). Nyní s Číňany jedná o o právech na vysílání české nejvyšší fotbalové soutěže (popsali jsme tady »).

Peltovu pozici v tuzemském sportu neohrožuje ani fakt, že nese odpovědnost za korupční prostředí, na jehož vytváření se v minulosti podílel. I jeho kritici či lidé, kteří se snaží korupci ve fotbale snížit, mu připisují kredit za jeho zápal a schopnost přivést do fotbalu peníze.

Miroslav Pelta tvoří mocenský pakt s právníkem a šéfem Unie sportu Miroslavem Janstou.

Aktuální verzi žebříčku TOP 10 vlivných ve sportu si můžete prohlédnout zde ».