Ministr Petříček má nového rádce. Manažera CEFC

Bývalý šéf hradního protokolu a pozdější manažer čínské skupiny CEFC Miroslav Sklenář má opět angažmá ve státní správě. Radí ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi. Svou misi v CEFC, kterou navenek v Česku reprezentuje hlavně  Jaroslav Tvrdík, přitom stále neskončil.

Pracoval pro Václava Havla, Václava Klause i Miloše Zemana. Pro CEFC, která měla v Česku velkolepé plány a významnou podporu Hradu, se tak před třemi lety stal vítanou posilou. Nyní se Miroslav Sklenář rozhodl znovu spolupracovat se státní správou, konkrétně začal radit ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi.

„Vídám ho tu už od loňského roku. Působí v pozici externího poradce,“ uvedl zdroj z Černínského paláce.

Ministerstvo zahraničí následně Sklenářovo angažmá potvrdilo.

“Miroslav Sklenář má dlouholeté zkušenosti jako ředitel protokolu Pražského hradu, působil také v administrativě pražského magistrátu. Na ministerstvu zahraničních věcí působí jako externí poradce. Ministrovi radí v oblasti zahraniční politiky, administrativy a organizačních záležitostí,” uvedl Michal Bucháček z ministerstva.

Dodal, že Sklenáře si vybral sám ministr s ohledem na jeho zkušenosti.

Výběr textů o CEFC:
» Čínské bajky, první díl: Zemanova poradce skutečně zatkli
» Čínské bajky, druhý díl: Tvrdík musí sehnat deset miliard
» Čínské bajky, třetí díl: Do Číny vyrazila s Tvrdíkem delegace z Hradu
» Audit u Tvrdíka: Někde lítá 17 miliard
» Nedvěd o Tvrdíkových Číňanech: Dluží mi miliony

Sám Miroslav Sklenář se ke svému působení u Petříčka nijak nevyjádřil. Po celý včerejší den nebral telefon, ani nereagoval na sms zprávu.

Sklenář přitom i nadále působí v pozici manažera společnosti CEFC. Její vedení bojuje o přežití poté, co byl v Číně zatčen zakladatel skupiny a zvláštní poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming. Právě na podporu prezidenta Miloše Zemana se lidé ze CEFC doposud mohli absolutně spolehnout, hlava státu dokonce stále vede zatčeného Jie Ťien-minga coby svého poradce.

Tento rok bude pro českou pobočku CEFC, která je ve stavu podobném nucené správě ze strany čínského režimu, rozhodující. Ukáže se, koho se nakonec Číňani zbaví, co všechno v Česku prodají.

Sklenářovo angažmá v diplomacii proto insideři hodnotí jako zadní vrátka pro případ, že jeho mise v CEFC skončí.
Paradoxem celé situace je fakt, že Sklenář známý svými dobrými vztahy s Hradem a Zemanovými lidmi, nyní pracuje právě pro ministra, kterého prezident veřejně kritizuje.

Vazba na Zemanovo okolí je přitom u Sklenáře velmi silná. Když v roce 2016 Zemanův aparát potřeboval ze dne na den vyřešit nucený odchod šéfa protokolu Jindřicha Forejta, byl to právě Sklenář, kdo si z CEFC na pár měsíců odskočil na Hrad a protokol dočasně řídil.