Číňani dokončili audit u Tvrdíka. Někde „lítá“ 17 miliard

Čínská státní společnost CITIC, která by měla z rozhodnutí Pekingu převzít krachující společnost CEFC zatčeného Zemanova poradce Jie Ťien-minga, oficiálně dokončila audit majetku v české pobočce. Rozdíl mezi účetní hodnotou, kterou manažeři v čele s Jaroslavem Tvrdíkem prezentovali letos v květnu, činí podle informací Neovlivní.cz plných 17 miliard korun. Zbývá vyřešit otázku, kdo to zaplatí. Hladkému převzetí může napomoci pražská schůzka prezidenta Miloše Zemana se zástupci CITIC tento týden.

V auditu objednaném čínskou státní firmou CITIC to stojí jasně: aktiva nakoupená českou pobočkou CEFC nemají prezentovanou účetní hodnotu 38,6 miliardy korun. (Oficiální čísla CEFC například zde)

“Audit je hotový a majetek firmy ohodnotil na 21,8 miliardy korun. Tedy 17 miliard méně, než oficiálně CEFC tvrdila,” popsal pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s výsledky auditu.

Výběr textů o CEFC:
» Čínské bajky, první díl: Zemanova poradce skutečně zatkli
» Čínské bajky, druhý díl: Tvrdík musí sehnat deset miliard
» Čínské bajky, třetí díl: Do Číny vyrazila s Tvrdíkem delegace z Hradu
» Čínská jízda 2018? Problémy s ČNB
» Nedvěd o Tvrdíkových Číňanech: Dluží mi miliony

Tato čísla přitom přesně odpovídají sumám, které zveřejnil v září list South China Morning Post . S odvoláním na své zdroje tehdy napsal, že společnost CITIC je ochotna převzít CEFC jen za 21,8 miliard korun, tedy o 44 procent méně než je deklarovaná účetní hodnota majetku.

Kde je oněch „chybějících 17 miliard“ a proč auditoři CITIC ohodnotili majetek CEFC o tolik nižší cifrou, to nikdo z CEFC prozradit nechce.  Jaroslav Tvrdík komunikuje jen ve chvíli, kdy sám chce. Na dotazy Neovlivní.cz nyní neodpověděl.

Otázkou je, kdo těch 17 miliard zaplatí. Možná to nakonec i bude CITIC, který dostal od stranického vedení v Pekingu jasné zadání: sprovoďte tu situaci ze světa s co nejmenším skandálem.

Zatčení zakladatele CEFC Jie Ťien-minga totiž staví do krajně delikátní situace českého prezidenta Miloše Zemana, jinak také velkého zastánce česko-čínských obchodních vztahů.

Navíc, jak jsme popsali v dubnovém magazínu Neovlivní.cz, byl to právě Miloš Zeman, kdo Jie Ťien-minga představil čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Bez Miloše Zemana by se tajemný pan Jie nikdy k prezidentovi Si nedostal. „Jediný způsob, jak mít jakýkoli vztah s prezidentem Si Ťin-pchingem, je patřit do rodiny nebo být ze spřízněné rodiny, být spolužákem nebo společně být v armádě. Elitáři mají vztahy zase jen s elitáři a ani to, když zbohatnete, vám nezajistí přístup k prezidentovi,“ popsal pravidla hry český podnikatel, který v Číně působí už dvě desetiletí.

Jie Ťien-ming byl zkraje roku v Číně zatčen a jak potvrdila tamní státní televize minulý týden, je obviněný z účasti na korupci, kterou si chtěl pojistit úvěry pro CEFC. Jinak řečeno: pan Jie už z vězení nevyjde. Poradcem Miloše Zemana ale podle prezidentské kanceláře zůstane až do pravomocného rozsudku.

Jasnější situace ohledně výše popisovaných miliard by mohla nastat už relativně brzy. Už tento týden se Miloš Zeman sejde s vedením společnosti CITIC v Praze.