Policie dopadla bývalého pražského imáma

Speciální složky policie vypátraly v zahraničí bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který je obviněný z podpory terorismu a loni zmizel ze země. Shehadeh by měl být v nejbližších dnech transportován do České republiky. Redakce Neovlivní.cz získala tyto informace z vysoce důvěryhodných bezpečnostních zdrojů.

Bývalý pražský imám Shamer Shehadeh se ocitl v hledáčku tuzemských tajných služeb a policie už před lety kvůli obavám z radikalizace. Tato podezření vyvolala například šifrovaná zpráva určená jeho souvěrcům (popsali jsme zde), před rokem pak byl obviněný přímo z podpory terorismu.

Mohlo by vás zajímat:

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube
» Tajné služby řeší šifrovanou zprávu bývalého pražského imáma
» Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí
» Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety
» Pražský imám zmizel ze země

Podle policejní verze Shehadech pomáhal svému bratrovi Omarovi, který se v Sýrii zapojil do bojů v sesterské teroristické organizaci al-Káidy. Oba muži a Omarova česká manželka jsou kvůli tomu trestně stíhaní.

Shehadeh ale loni zmizel, policie mu ani nestačila předat obvinění. Od té doby po něm policie pátrala.

“Už ho našli, byl zadržen a v nejbližších dnech bude převezen do Prahy,” uvedl pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.

Oficiální reakci policie zjišťujeme.

Detaily akce zatím nejsou známy. Už v minulosti si ale Shehadeh způsobil řadu potížím tím, že nebyl příliš opatrný v elektronické komunikaci. Policie se tak dostala k řadě informací o jeho aktivitách. Je tedy možné, že stejným způsobem poskládala střípky při hledání samotného Shehadeha.

Někdejší pražský imám Shehadeh je palestinského původu, islám studoval v Saúdské Arábii. Po návratu byl zvolen pražskými muslimy do čela Muslimské obce v Praze a zároveň byl dosazen do pozice imáma pražské mešity. Odtud před čtyřmi lety kvůli vzájemným sporům odešel. Další zástupci muslimské komunity se pak od něj veřejně distancovali. Shehadeh po rozkolu v domovské obci krátce pobýval na Slovensku, pak se vrátil zpět do Prahy, odkud zmizel v roce 2017.

O Shehadeha se bezpečnostní složky zajímaly dlouhodobě. Samer Shehadeh o jejich zájmu věděl a tvrdil, že jej vlastně nijak nepřekvapuje.

“Zajímají se o všechny muslimy, kteří jsou aktivní v muslimské komunitě. Už za mnou párkrát byli. Ale já nedělám nic v rozporu s českými zákony,” řekl ještě před svým zmizením v rozhovoru pro Neovlivní.cz.