Posílal šifrovaný vzkaz svým souvěrcům, teď pražský imám zmizel ze země

V době zvýšeného rizika teroristických útoků v Evropě to byl první popsaný případ možné náboženské netolerance v Česku. Teď někdejší pražský imám Samer Shehadeh, který poslal zaširovaný vzkaz svým souvěrcům a varoval je, aby se neúčastnili akce proti terorismu spolu s křesťany, zmizel ze země. Tajné služby pátrají, kde může být a proč vycestoval.

Jak před rokem informoval deník Neovlivní.cz (podrobněji zde »), muslimský duchovní Shehadeh přes mobilní aplikaci WhatsApp oslovil uzavřenou skupinu muslimů a ve zprávě, jejíž autorství redakci potvrdil, je nabádal, aby nechodili na srpnový happening proti terorismu. A důrazně doporučoval neúčastnit se společné bohoslužby s křesťany, která byla součástí akce.

“… Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval,” napsal Shehadeh, bývalý pražský imám. Tajné služby obratem začaly prověřovat, zda nešlo o zastrašování či výhrůžky.

Teď – po roce – redakce zjistila, že podle zpráv expertů na islám v tajných službách duchovní Shehadeh opustil Českou republiku.  “V zemi se teď nenachází. Je ale v našem zájmu vědět, kde je, s kým se stýká a co případně chystá,” uvedl bez bližších podrobností státní úředník obeznámený s případem.

Mohlo by vás zajímat:

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube
» Tajné služby řeší šifrovanou zprávu bývalého pražského imáma
» Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí
» Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety
» Dramatická razie v mešitě bude mít soudní dohru

Tajné služby případ  šifrovaného vzkazu nikdy veřejně nekomentovaly. Kdo se však do něj vložil, byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který jej s tajnými službami řešil. “V této zemi nemůžeme trpět projevy netolerance ze strany některých náboženských skupin. (…) Je to něco, za co stát nese odpovědnost,” prohlásil tehdy.

Dnešní reakce diplomacie, kterou tlumočila mluvčí Michaela Lagronová, zní: “Projevy nesnášenlivosti musíme jako ČR sledovat a budeme se jimi zabývat i nadále.”

Mobilní telefon Shehadeha, na který se mu redakce loni dovolala, byl v posledních dnech nedostupný. Na zaslanou sms zatím nepřišla žádná odpověď.

Šifrovaný vzkaz nebyl prvním případem, kdy na sebe Samer Shehadeh upoutal pozornost policie a tajných služeb. Ty se o něj zajímají dlouhodobě. Agenti sledovali, zda se jeho postoje neradikalizují. “Máme podezření, že jinak vystupuje navenek, kdy odsuzuje teroristické útoky, a jinak, když je mezi svými ovečkami,” popsal tehdy důvody zájmu o duchovního zdroj z bezpečnostní komunity.

Shehadeh o jejich zájmu věděl a tvrdil, že jej vlastně nijak nepřekvapuje. “Zajímají se o všechny muslimy, kteří jsou aktivní v muslimské komunitě. Už za mnou párkrát byli. Ale já nedělám nic v rozporu s českými zákony,” řekl Neovlivní.cz.

Někdejší pražský imám je palestinského původu, islám studoval v Saúdské Arábii. Po návratu byl zvolen pražskými muslimy do čela Muslimské obce v Praze a zároveň byl dosazen do pozice imáma pražské mešity. Odtud před třemi lety kvůli vzájemným sporům odešel.

V té době také server Tn.cz upozornil na video umístěné na YouTube, na němž Samer Shehadeh komentuje teroristické útoky. A kromě jiného říká: “Pokud se, nedejbože, něco stane, tak to bude výsledek vaší provokace. (…) Když budu do někoho neustále šťouchat, neustále, neustále, no tak mě nakonec uhodí. Pomstí se. Možná nepřiměřeně. Bude to nepřiměřená reakce, hloupé chování. No ale on už se prostě neovládl.” Video už bylo odstraněno, autenticitu citovaného výroku nelze ověřit.