Potvrzeno, ten třetí z aféry Fajád vydán do USA

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán oficiálně potvrdil informaci Neovlivní.cz z 12. února: třetí muž z “libanonské trojice”, kterou česká policie před rokem a půl v Praze na žádost USA zatkla, bude vydán do Spojených států, jak si sám přál.

Faouzi Jaber sehrál v zamotaném příběhu, ve kterém se utkalo hned několik tajných služeb a který nakonec vyústil v únos Čechů v Libanonu, sehrál zásadní roli.

» Ten, o němž se mlčí. Třetí muž z kauzy Fajád chce vydat do USA

Psali jsme:

» Dokument: Kdo vyzradil agenta Psíka
» USA žádají o mezinárodní zatykač na Fajáda
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Ministr Pelikán: O Fajádovi jsem s Američany předem jednal

Zatímco jeho souputníci z české vazby, Alí Fajád a El Marabí, byli před měsícem vyměněni za pětici českých občanů a odletěli do Libanonu, Jaber zůstal sedět v Praze.

USA žádaly po Česku vydat celou trojici, oficiálně kvůli podezření z obchodů se zbraněmi a podpory terorismu. Jaber, který má občanství afrického státu Pobřeží slonoviny, byl jediným, kdo podle informací deníku Neovlivní.cz s vydáním souhlasil.

Jak jsme již upozornili, právě v osobě Faouzi Jabera, kterého USA označují za notoricky známého obchodníka s drogami, se přitom nechtěně spojily minimálně dvě špionážní operace dvou států.

V létě 2014 – v okamžiku zatčení v Praze – šli po Jaberovi Američané, ale současné také libanonská vojenská tajná služba. Ta v oficiálních dokumentech pro české soudy, které má Neovlivní.cz k dispozici, dokonce uvádí, že pověřila svého agenta Alího Fajáda, aby Jabera za každou cenu dostal do Libanonu.

Američané podle neoficiálních informací o Jabera usilovali proto, že coby známý člen kriminálního podsvětí zároveň spolupracoval s nejrůznějšími službami, měl kontakty na Hizballáh a mohl tudíž představovat cenný zdroj informací.