© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Zatímco tajné služby a policie z pověření politiků vyšetřují únik informací v kauze únosu pětice Čechů v Libanonu a mimo jiné kvůli tomu odposlouchávají novináře, prozrazení identity vojenského špiona Martina Psíka jde přímo za ministerstvem obrany. Jeho jméno, služební zařazení i fotka visí na resortním webu.
Fotografie jsou z května 2010, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek v rámci inspekční cesty navštívil český vojenský kontingent v Afghánistánu. Sérii dvanácti snímků doplňují detailní popisky. U čísla 7 je uvedeno: “Zpravodajský důstojník kontingentu nadporučík Martin Psík při dokladu o bezpečnostní situaci v prostoru RC E.”
Jen díky tomu bylo možné loni po únosu rozklíčovat, co znamená tajemná věta libanonských úřadů, že mezi pěticí unesených Čechů je i jeden významný pracovník českých bezpečnostních složek.
Libanonci totiž čtyři dny po únosu pustili do místního listu Daily Star fotografie pasů pohřešovaných Čechů a z dokumentů lze kromě jména vyčíst i jejich podobu. Do té doby se o jejich přesné totožnosti v Česku veřejně nemluvilo. Pak už stačilo jen zapátrat na oficiálních webech českých bezpečnostních složek, rozkliknout stránky army.cz a postupně vkládat do vyhledavače jednotlivá jména z Daily Star.
Martinovi Psíkovi přitom vyzrazení identity v podstatě zničilo profesní kariéru. Působil jako operativec, specialista na Libyi, a po příběhu v Libanonu se už stěží do terénu vrátí. Stačilo přitom, aby vyjel do Libanonu pod krytím, tedy jiným jménem.
Proč vycestoval na svou pravou identitu, je zatím jedna z řady záhad celého příběhu. Faktem je, že se do chystané akce zapojil na poslední chvíli, původně měl odjet do Libanonu jeho nadřízený. Psík a vojenská zpravodajská služba tak měli na přípravu jeho mise podle zjištění Neovlivní.cz maximálně tři dny.
Fotky Martina Psíka i jeho služební zařazení visí na stránkách ministerstva obrany dodnes.
Shodou okolností právě včera sněmovní komise pro kontrolu vojenského zpravodajství oznámila, že tato služba nemá s únikem informací v libanonské kauze nic společného. O ministerstvu obrany, pod které vojenská zpravodajská služba spadá, a jeho webu, se už poslanci nezmínili.