Smyčka kolem Bureše se stahuje

Účast na večírku Pavla Němce, vlivného zákulisního hráče justice, začíná otřásat s pozicí předsedy Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše. Akci, kde se sešla řada mocných lidí, kteří mají problémy s probíhajícím vyšetřováním či soudy, odhalil před dvěma týdny deník Neovlivní.cz.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán nyní zadal svým podřízeným, aby mu vypracovali odborné stanovisko k Burešově návštěvě dýchánku. Jeden z nejmocnějších soudců v zemi se totiž na party sešel mimo jiné s mnoha lidmi, jejichž kauzy skončí na stole právě “jeho” vrchního soudu.

Fakt, že se ministerská smyčka kolem Bureše utahuje, potvrdilo úterní vydání Lidových novin, které napsaly, že v Pelikánově úřadu začaly přípravy na podání kárné žaloby proti soudci.

List patří nejmocnějšímu muži vlády Andreji Babišovi a v posledním roce pravidelně s předstihem zveřejňuje informace o blížících se personálních rošádách či aférách kolem kabinetu – například to tak bylo těsně před koncem ministryně Heleny Válkové. Pelikán je novým Babišovým favoritem.

“Nyní příslušný odbor ministerstva spravedlnosti šetří, zda Bureš (účastí na party – pozn.red) neporušil zákon o soudech a soudcích. To by ministra opravňovalo k podání kárné žaloby,” napsal na titulní straně redaktor LN Martin Shabu.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová pro deník Neovlivní.cz potvrdila, že ministr už se soudcem Burešem o Němcově večírku mluvil a považuje případ za vážný. “Pan ministr obdržel vyjádření k věci od předsedy Vrchního soudu v Praze JUDr. Bureše. Dříve než zaujme konečné stanovisko, zadal příslušným oborům ministerstva vypracování odborného podkladu. Celou záležitost tedy nebere na lehkou váhu, před svým konečným rozhodnutím chce mít k dispozici všechny dostupné informace. Do té doby se nelze konkrétněji vyjádřit,” tlumočila Pelikánovo stanovisko mluvčí Hrochová.