Přehledně: Vysoká koncentrace hloupých výroků v hnutí ANO

Hloupé výroky bohužel k politice patří, občas to “ujede” politikům ve všech stranách. Jejich koncentrace v řadách vládního hnutí ANO je však i na českou politiku nezvykle vysoká. A také o to nebezpečnější, že právě reprezentanti hnutí ANO mají dnes největší moc nad našimi životy a největší možnost upravovat fungování státu svému pohledu na svět. Projděte si největší perly posledního půl roku.

Jen pro připomenutí: k pádu bývalého předseda vlády a ODS Mirka Topolánka v březnu 2010 významně přispěl jeho tehdejší neformální rozhovor s redaktory časopisu Lui. Topolánek v něm hodnotil charakterové vlastnosti svých ministrů a mimo jiné řekl: “Gusta Slamečka (ministr dopravy, který žil v registrovaném partnerství), když jde opravdu do tuhého, tak jako ministr, mám pocit, že uhne, jo. A to ten Fischer (ministr financí Jan Fischer) prostě je Žid, není to gay a ten uhne ještě dřív, jo. To znamená, to prostě nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem.”

Dnes už podobné výroky žádný konec kariéry neznamenají.

O hnutí ANO

 » Ano, bez trafik to neumíme
» Sponzorská praxe ANO: Firma dá peníze, politik pak o ní rozhoduje
» Zaplatil. Tak se brněnský šíbr ANO vykoupil z kriminální kauzy
» Funkcionářka ANO má díky trafikám vyšší příjem než premiér
» Co se to děje v hlavách právníků ve službách státu

Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu za hnutí ANO. Při hodnocení trestní kauzy premiéra Čapí hnízdo ministryně v podstatě řekla, že všichni podnikatelé podváděli s dotacemi.

“Situace kolem premiéra je velmi komplikovaná na to, abych to hodnotila. Hodnocení postavené na trestním stíhání nejsou zcela relevantní, protože trestní stíhání není samo o sobě relevantní. Já ale nejsem soudce, je to můj názor,“ řekla v rozhovoru pro DVTV a dodala, že to, co s dotací na své víkendové sídlo udělal Babiš, byla běžná praxe: “Takhle se v té době chovala velká většina podnikatelů, kteří žádali o dotace a stíháni nejsou. Je to jenom otázka úhlu pohledu, je to politikum,”

Pavel Juříček, majitel společnosti Brano a poslanec za ANO.  Prohlásil, že ministr spravedlnosti by mohl vystupovat do soudních případů a odebírat je soudcům, pokud dospěje k závěru, že soudí špatně.

“Musí být nějaká pojistka, že pravděpodobně ministr spravedlnosti do toho bude moct vstoupit, odebrat soudní proces nějakému soudci a přidělit ho někomu jinému,“ prohlásil poslanec v Českém rozhlase.

Taťána Malá, exministryně spravedlnosti a poslankyně ANO. Ministryní byla jmenovaná i přesto, že navrhovala, aby případný soud s Andrejem Babišem obviněným z dotačního podvodu proběhl až po skončení jeho poslaneckého mandátu. Tedy za čtyři roky.

“O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?” uvedla Malá v lednovém rozhovoru pro server Info.

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj a poslankyně za ANO. Tvrdí, že komunisté a SPD jsou demokratická strana.

“Můj názor je takový, že všechny strany, které zvítězily ve volbách, jsou demokratické. Zvítězily na základě vůle občanů a já si tady skutečně nehodlám hrát s mandáty voličů,“ uvedla Klára Dostálová na dotaz Českého rozhlasu, zda by jí vadila vládní spolupráce s Okamurou a komunisty.

Milan Brázdil, lékař a poslanec za ANO. Nepřímo označil homosexuály za postižené. A to v korespondenci z poslaneckého mailu, který poslal lékařce a aktivistce LGBT hnutí Vendule Svobodové.

“Mimoni jsou mimo a já jsem a zůstávám a zůstanu nohama na zemi. Postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti,” napsal mimo jiné Brázdil.

Výroky šéfa hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše, které jsou – s výjimkou pohledu na homosexuály – v zásadě totožné s výše popsanými, vynecháváme.