Případ Pavel Němec: kdo oživuje staré historky se šifrovacími telefony

Nepříliš úspěšný politik dokázal svůj soukromý byznys postavit hlavně na politických známostech a schopnostech zákulisního hráče.

Bývalý ministr spravedlnosti a především vlivný zákulisní hráč Pavel Němec na sebe tento rok přitáhl pozornost díky šifrovacím programům do mobilních telefonů, které dodává svým někdejším politickým kolegům. Naposledy to byl Stanislav Polčák, kdo v rámci vnitrostranického boje vynesl informaci, že kryptované zařízení od Němce zařídil i pro lídra vládního hnutí STAN Víta Rakušana.

Právě postava Polčáka ale ukazuje, že nejde o záležitost posledních měsíců a nějakou překvapivou výjimku, jak to může letos vypadat. Byl to právě spoluzakladatel hnutí STAN, koho jsme v roce 2015 nachytali na party, kterou pro VIP z politiky a justice pořádal právě Pavel Němec. Už v té době spolu udržovali oba muži těsné kontakty.


Pavučina z justiční party u Pavla Němce Foto: Neo/Newslab

“Na uzavřené akci se sešla pestrá směsice bývalých i současných politiků, právníků či zákulisních hráčů v justici, ale také celá řada vlivných postav, které se kvůli svým aktivitám dostali do konfliktu s justicí,” napsali jsme tehdy o party advokátní kanceláře Pavla Němce, kterou pořádal v restauraci Casa Marcello v centru Prahy. Dorazili hned dva bývalí premiéři Topolánek a Nečas a také již zmiňovaný Polčák. Celý soupis návštěvníků večírku najdete ZDE.

Už v té době navíc média psala o tom, komu všemu Němec dodával šifrovací programy, aby uživatelé telefonů měli svoji komunikaci chráněnou před odposlechy. A že šlo hlavně o politiky a zákulisní šíbry.


ČTĚTE TAKÉ: Policie zabavila soukromou konverzaci druhého nejbohatšího Čecha


“CryptoCult, tak se jmenuje šifrovací program, který Pavel Němec, bývalý ministr spravedlnosti a předseda Unie svobody, prodává do mobilu těch největších kmotrů. Ve svém mobilu ho má například Roman Janoušek nebo Ivo Rittig. Krom zjevných padouchů ho vlastní také bývalý premiér Nečas s manželkou Janou nebo místopředseda Sněmovny Petr Gazdík,” napsal před devíti lety deník Blesk.

A tak je to vlastně dodnes. Stejně informace, dokonce včetně těch o uživatelích (jako byl například výše zmíněný Gazdík), se teď jen znovu recyklují v rámci kriminální kauzy, kterou policie vede pod názvem Dozimetr.

Šifrovací aplikace přirozeně představují pro policii problém, detektivové se kvůli nim nedostanou ke všem údajům ze zabavených telefonů. Jejich použití ani prodej ale nejsou trestné. Nikdo je nezakázal, takže policii se to může sice nelíbit, ale nic s tím nenadělá.

Ostatně je to stejná situace jako z přelomu tisíciletí, kdy policistům zatápěly telefony francouzské značky Sagem. Když chtěl kmotr z podsvětí František Mrázek tehdy něco skutečně důležitého probrat přes telefon, zvolil šifrovací přístroj. Zařízení značky Sagem tehdy pořídil i pro několik politiků z nejsilnějších vládních stran. “Mám telefon na dvacet politiků,” chlubil se v jediném rozhovoru pro média dnešní šéfredaktorce Neovlivní.cz Sabině Slonkové.

Jen pro tři z nich ale podle jejích tehdejších zjištění Mrázek koupil šifrované telefony. A policie byla bezmocná. Usvědčit z nepravostí je nedokázala.

O dvě dekády se situace evidentně příliš nezměnila. Pořád se najdou politici, kteří věří přístrojům a šifrovací mobily jsou u nich stále v módě. Jen jim je už nedodává kmotr z podsvětí, ale bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Zdroj náhledové foto: Neo/Newslab

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email