Případ problémového Bidenova syna

Jak se milovaný syn stal zásobárnou munice, kterou se dá pálit na amerického prezidenta. Jako vždy jde o peníze. Včetně těch s českou stopou.

Nemusíte být sympatizantem politiky amerického prezidenta Joea Bidena, a už vůbec jeho osobně. Jednu věc mu však upřete jen těžko: bezpodmínečnou lásku k rodině, již se nezdráhá dávat najevo. Veřejně ji projevoval nejstaršímu synovi, ale tam to bylo… snadné. Život Beaua Bidena byl až čítankově ukázkový.


Momentka z památné cesty viceprezidenta Bidena do Číny v prosinci 2013. Na snímku se účastní tradičního obřadu čaje, po levici má vnučku Finnegan, v červeném svetru Hunter. Foto: Bílý dům /David Lienemann

Biden senior však neustává ani v podpoře mladšího Huntera, byť mu už mnohokrát jeho životní peripetie podkopaly vlastní pozice. Syn opakovaně bojoval se závislostmi, byl nevěrný, počal dítě se ženou, na kterou si prý ani nepamatuje.

A zvláštní kapitolou je jeho byznys. Vynesl mu miliony dolarů, ale také vleklé vyšetřování, které nepochybně zasáhne do Bidenovy snahy o znovuzvolení. Jak se mohl stát milovaný syn tak rozsáhlou zásobárnou munice, jíž se dá pálit na prezidenta?

V červenci tohoto roku proběhlo ve sněmovním výboru dolní komory amerického Kongresu slyšení k průběhu vyšetřování třiapadesátiletého Huntera Bidena. Dva zkušení agenti specializovaného finančního úřadu IRS (Internal Revenue Service), což je služba odpovědná za vybírání federálních daní, tu ostře kritizovali dohodu mezi Bidenem mladším a ministerstvem spravedlnosti.


ČTĚTE TAKÉ: Kauza prezidenta USA: v hlavní roli špioni, Zemanův poradce a tendr na Dukovany


Prezidentův syn se po pěti letech vyšetřování dohodl s prokuraturou, že přizná vinu za porušení federálních zákonů ve třech bodech. Ve dvou šlo o vědomé neodvedení daně z příjmů, třetí se týkalo držení zbraně osobou užívající zakázané návykové látky.

List The New York Times (NYT), který se dostal ke střevům dohody, zveřejnil, že Hunter souhlasil s podmínečným trestem za pozdní platbu daní v letech 2017 a 2018 a že se vyhne trestnímu stíhání za to, že při nákupu střelné zbraně v roce 2018 ve formuláři zaškrtl, že neužívá drogy. Výměnou měl souhlasit s abstinencí a s tím, že si už nikdy nepořídí zbraň.

Zmiňovaní agenti IRS ovšem vypověděli, že během své práce naráželi na zdržování a rozsáhlé obstrukce ze strany ministerstva spravedlnosti. „Spravedlnost by neměla být dvoukolejná a odvíjet se od toho, kdo jste a s kým jste spojeni,“ prohlásil podle NYT vyšetřovatel Gary Shapley. „Ale v tomto případě tomu tak je.“

Jen těžko byste mohli život Huntera Bidena definovat lépe: bylo pro něj určující právě to, kým je a s kým je spojen.


Příběh Huntera Bidena s vazbou na Českou republiku jsme popsali v únorovém časopise. Foto: Neo

Joe Biden byl poprvé zvolen senátorem, když byly Hunterovi dva roky. Ať se pak během své kariéry věnoval Biden mladší čemukoli – pracoval pro banku, lobbistickou skupinu, hedgeový fond –, vždy existovalo podezření, že využívá jména svého otce. Že ovlivňuje, jak senátor hlasuje. Nebo naopak: že nejrůznějším hráčům světa prodává iluzi, že jim zařídí přístup k tatínkovi, jehož hvězda vystoupala do výšin v roce 2009, kdy se po dvě funkční období Baracka Obamy stal viceprezidentem USA. Posléze, když v roce 2021 usedl Joe Biden sám do prezidentského křesla, byla známost s první rodinou k nezaplacení.

Z druhé strany to schytává Biden starší: opakovaně čelí nařčení, že využívá úřad viceprezidenta/prezidenta k prosazování a ochraně zájmů svého syna.

Nic takového dosud nikdo neprokázal, nehledě na opakované pokusy republikánů vazby otce a syna napadnout. Další takové šetření právě běží pod republikánskou taktovkou v Kongresu, ovšem ani nejvytrvalejší z kritiků – Donald Trump – nedokázal ani v době, kdy seděl v Bílém domě, předložit reálné důkazy.

Jím jmenovaná federální soudkyně ve státě Delaware, Maryellen Noreika, nicméně na sklonku července pojistila, že se daňový a zbraňový delikt Huntera Bidena bude šetřit dál. Byla tím, kdo měl dát „razítko“ na navrženou dohodu o vině a trestu. Smetla pakt ze stolu, a tak muselo ministerstvo spravedlnosti poprvé v historii obvinit syna úřadujícího prezidenta.

Vzhledem k tomu, jak jsou mimosoudní dohody v USA běžné: Stalo by se to, kdyby Hunter Biden nebyl, kým je a s kým je spojen?

Důkladný příběh Huntera Bidena a odpovědi na otázky ohledně jeho byznysu s jménem amerického prezidenta a výraznou českou stopou přináší zářijové vydání časopisu Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Bílý dům /David Lienemann

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email