© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Pražští žalobci, kteří vyšetřují případ úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a někdejšího primátora Pavla Béma z tajné služby BIS, disponují třaskavým a přísně tajným dokumentem. Někdejší zpravodajec BIS, jenž léta pracoval ve strategické sekci ochrany ekonomických zájmů republiky, v něm popisuje dění uvnitř tajné služby.
Jan Petržílek, zpravodajec, který už měsíce čelí obvinění, že vynesl odposlechy dvojice Janoušek-Bém do agentury ABL bývalého šéfa Věcí veřejných a exministra dopravy Víta Bárty, se rozhodl ze svého úhlu pohledu promluvit o praktikách v tajné službě. Na sedmdesáti stranách popsal údajné zametání citlivých informací pod koberec; tvrdí také, že zná konkrétní případy nelegálního shromažďování kompromitujících informací.
Deník Neovlivní.cz nashromáždil podrobnosti o Petržílkově výpovědi od důvěryhodného zdroje blízkého vyšetřování. Protože je však případ veden ve stupni utajení, nesmí se k jeho obsahu žalobci ani obvinění a jejich obhájci veřejně vyjadřovat. “K probíhajícímu vyšetřování kauzy pana Petržílka nám nepřísluší se jakkoli vyjadřovat,” uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.
Petržílek od začátku svou vinu popírá a tvrdí, že odposlechy Janouška a Béma, proslavené přezdívkami Kolibřík a Mazánek, musel z kontrarozvědky vynést někdo jiný. Ve své výpovědi poukazuje mimo jiné na takzvaný tým známý jako Z či Alfa, který podle něj sbíral informace na politiky, lobbisty a významné lidi pohybující se ve veřejném sektoru. Tento tým měl mít údajně přístup do všech spisů vedených v BIS.
Petržílek sice nebyl členem týmu Z, uvádí ale konkrétní případy a jednací čísla spisů, v nichž on či jeho lidé na “zetko” narazili. Ve výpovědi dále uvádí jména kolegů, kteří by jeho slova mohli potvrdit.
Už několik let se spekuluje o tom, že informace od údajného týmu Z měly sloužit řediteli služby Jiřímu Langovi. Ten to razantně popřel. “Důrazně odmítám, že bychom při naší práci, tedy při získávání informací, nerespektovali a jakýmkoliv způsobem porušovali zákon,” tlumočil jeho stanovisko pro Neovlivní.cz mluvčí Šubert.
Petržílek ve své výpovědi rovněž popisuje, jak vedení tajné služby údajně zametalo pod koberec ekonomické zprávy svých podřízených, kteří varovali před podvody při miliardových privatizacích, či vyvádění peněz ze státních podniků.
“S plnou odpovědností odmítám, že bychom někde ukrývali námi získané informace. Poznatky, upozorňující na to či ono riziko, vždy předáváme našim adresátům. Taková je naše role a je to i smyslem naší práce,” tvrdí Šubert.
Petržílkova výpověď samozřejmě může být jen snahou “vyhrabat” se z vlastního obvinění. Na druhou stranu obsahuje tak závažné a konkrétní informace, že je žalobci podle informací deníku Neovlivní.cz neberou na lehkou váhu.
Vyšetřování samotných úniků odposlechů Romana Janouška s Pavlem Bémem se mezitím neúměrně vleče. Za dva roky od ozbrojené razie vyšetřovatelů a zatčení Petržílka s Bártou se žalobci téměř nepohnuli kupředu. Obvinění stojí na výpovědi utajeného svědka.
Vyšetřovatelé po zatčení Petržílka věřili, že u něj najdou mnohem víc “ukradených” informací. Jenže to se nestalo. Kriminalistický ústav navíc nebyl schopen za dva roky rozšifrovat počítače a elektronické disky zabavené při domovní prohlídce u Petržílka.
Ani prověrky chování Petržílka v rozvědce a následně u protikorupční policie nepřinesly žádné důkazy o rozsáhlém vynášení informací. “Na konkrétní úniky jsme nenarazili,” řekl náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Václav Kučera.