Proč ztroskotal proces z pozadí mafiánských vražd

Soud zprostil dva členy podsvětí obžaloby z vraždy romského bosse Antonína Běly. Rozplétáním příběhu se policisté chtěli dostat i k vrahům z dalších mafiánských útoků minulé dekády, včetně popravy Františka Mrázka. Stejně jako jejich předchůdci však tvrdě narazili. Dokonce byli zadržení a vyšetřovaní inspekcí na základě obvinění, které se nikdy neprokázalo. Teprve teď byli podezření zbaveni. Případ ale skočil. Proč to všechno někomu i po těch letech stojí za to? Odemykáme text z říjnového magazínu Neovlivní.cz

Nebylo pochyb, že se bála. „Nezlobte se, pane komisař. Ale já to u soudu nemůžu zopakovat, tlačí na mě. Nejde to. Mám dítě…“

Hana Černá už před zahájením soudního procesu s Pavlem Šrytrem dala najevo, že své původní svědectví u soudu nezopakuje. Právě její výpověď dostala bodyguarda z podsvětí do vazby kvůli jedenadvacet let staré vraždě romského bosse Antonína Běly.

Hrob Antonína Běly a jeho syna Marcela se nachází na pražských Olšanech. Foto: Neo

Co Hana Černá nevěděla, bylo, že si komisař Martin Baláž její slova o chystaném obratu tehdy nahrával. Když pak u soudu skutečně vzala výpověď zpět, zdálo se, že není nic jednoduššího než pomocí nahrávky dokázat, kdy Černá mluvila pravdu a kdy lhala. Jenže státní zástupkyně Danuše Krejčová nahrávku vůbec nepoužila.

V celém příběhu to je jen jeden střípek z mozaiky. Danuše Krejčová se postarala o překvapení už dřív, když se neodvolala proti rozhodnutí soudu, který pustil Šrytra během procesu z vazby na svobodu. Ve finále pak v závěrečné řeči sama navrhla, aby byli Šrytr a jeho údajný komplic Ján Kaco obžaloby zproštěni.

A soud tak oba muže loni osvobodil. Pro nedostatek důkazů.

Rozsudek se přitom netýká jen vraždy Antonína Běly. Verdiktem souběžně padla šance, že se ještě někdy podaří rozplést vraždy z éry kmotra Františka Mrázka včetně jeho vlastní popravy. Pavel Šrytr byl klíčem k jejich objasnění, znal podsvětí jako málokdo, sloužil u většiny jeho bossů. Po uvalení vazby nebyl daleko k tomu, aby promluvil.

Teď si to naopak hodlá rozdat s policisty, kteří jej obvinili. Chce, aby byli potrestáni. „Nenechám to zahrát do ztracena,“ prohlásil u soudu.

Sama žalobkyně Danuše Krejčová se do hlubší diskuse ohledně důkazů a zmiňované nahrávky odmítá pouštět. „Zkrátka tam důkazy k odsouzení nebyly. Důkazní situace se změnila. A nahrávka, o které mluvíte, o té jsem slyšela, ale nebyla pořízena v souladu s trestním řádem, takže se stejně nedala použít,” řekla Krejčová.

U soudu Krejčová při návrhu na zproštění obžaloby argumentovala tím, že důkazy proti Šrytrovi a Kacovi nejsou přesvědčivé. „O jejich vině existují pochybnosti,“ prohlásila.

Co se vědělo od začátku

Od počátku přitom bylo jasné, že u soudu půjde o souboj dvou verzí a o to, čí svědci budou po všech těch letech věrohodnější. O to víc záleželo na státním zastupitelství, zda dokáže soud přesvědčit, že Šrytr a Kaco romského bosse v jeho vile v Úvalech u Prahy skutečně zavraždili, jak stálo v obžalobě.

Pavel Šrytr osvobozen. Repro: Neo

Jenže Danuše Krejčová u případu nestála od samotného začátku. Původně jej dostal na stůl Tomáš Milec, ostřílený žalobce, který dostal do vězení například Berdychův gang. Milec byl tím, kdo policistům na začátku uznal důkazy, aby mohli celou akci těsně před promlčením Bělovy vraždy vůbec spustit.

„Doktor Milec je pro mě zárukou, že když jim na začátku posvětil Šrytrovo a Kacovo obvinění, tak to nebylo na vodě. On byl na policii vždycky přísný, ale pak měl taky u soudu velkou úspěšnost,” podotkl bývalý detektiv a exnáměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška, který se v minulosti vraždám z Mrázkovy éry rovněž věnoval.

Jak už jsme upozornili v dubnovém magazínu Neovlivní.cz, Milec k soudu nešel a nahradila ho právě Krejčová. Důvod? „Jediným důvodem byla pracovní vytíženost konkrétních státních zástupců,” tvrdil šéf středočeských žalobců Martin Staněk.

Tomáš Milec skutečně patří mezi žalobce, kteří jsou nejvíc zavalení prací. Ale faktem je i to, že vyšetřování Bělovy vraždy se podsvětí snaží hatit už od začátku. Mimo jiné udáními na detektivy, které se snaží zdiskreditovat.

Po jednom takovém si pro policisty přišla loni v dubnu hned po ránu do práce generální inspekce. Tři z pěti poslali inspektoři do cely předběžného zadržení. Nechali je tam třicet hodin, aniž by jim sdělili, z čeho je podezřívají. Slovům o účelovosti nahrává mimo jiné to, že nikdo z detektivů dodnes nebyl obviněn. Jejich vyšetřování bylo nakonec zastaveno, jak jsme psali na Neovlivní.cz v pondělí.

Šlo přitom o kriminalisty, kteří dělali jak na Bělově vraždě, tak na dalších mafiánských popravách.

Pavel Šrytr osvobozen. Repro: Neo

Inspekce je začala vyšetřovat pro podezření, že si původní svědectví na Černé proti Šrytrovi vynutili. Kriminalisty shodou okolností zachránila právě výše zmiňovaná nahrávka, na které svědkyně Černá oznamuje komisaři Balážovi, že kvůli strachu změní výpověď ve prospěch Šrytra. Nahrávku poskytli kriminalisté z Balážova týmu generální inspekci, aby dokázali nevinu svých lidí.

Utajený svědek? Chacha

Jejich kolegy, kteří na vraždách Mrázka, Běly a spol. v minulosti u policie také pracovali, takový výsledek nijak nepřekvapil.

„Když se do toho znovu pustili a hrábli do těch starých vražd a začali se blížit k té Mrázkově, říkal jsem si, že je to stejně nenechají dodělat. Dopadli stejně jako my… A vrazi dál běhají po svobodě,“ říká Hynek Vlas, který se v minulosti v týmu Jana Kubiceho na ÚOOZ snažil stejné vraždy rozplétat – a nakonec odešel znechucený do civilu. „Svědci budou mluvit jen tehdy, když budou vědět, že je policie ochrání. A když vidí, že policajti neochrání ani sebe a sami čelí diskreditacím, setsakra si to rozmyslí. Zažili jsme to na vlastní kůži, naše lidi tehdy chtěli zavřít za údajně zfalšované cesťáky. A svědci nám rovnou řekli: vždyť jste slabí jako čajíček, jak byste nás mohli ochránit,“ dodává Vlas.

» Magazín Neovlivní.cz: Teď, nebo už nikdy. Poslední bitva o objasnění Mrázkovy éry
» Zlom v mafiánských vraždách: Na jejich vyšetření zapomeňte
» Vzpomínka na krvavou éru podsvětí: Mrázek, Běla, vraždy a voják Pája
» Deset let od vraždy Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah

Proces se Šrytrem a Kacem dává jeho slovům o důvěře v policii za pravdu. U soudu měl totiž jeden ze svědků vypovídat v utajení, policisté mu slíbili, že jeho identitu nevyzradí. Soudce Ivo Zelinka jej ale na žádost obhájců odtajnil. Stačilo, aby obhájci řekli, že stejně vědí, o koho jde. A státní zástupkyně Krejčová opět neprotestovala. Svědek se pak psychicky složil, výslechu byl schopen až po půl hodině.

Komu to stojí za to?

Vražda Antonína Běly je stará jedenadvacet let. Stejně jako zhruba patnáct dalších, které kriminalisté znovu otevřeli. Proč to někomu i po těch letech stojí za to? Vysvětlení je jediné: ti, kdo stáli v pozadí vražd, jsou stále aktivní v byznyse.

„Byl to špinavý proces. Osvobodili opravdové vrahy,“ nebere si servítky vdova po Bělovi Marie. „Rozsudek je čistá prohra pro mě a špinavá výhra pro druhou stranu. O jejich vině na rozdíl od soudu a státní zástupkyně nepochybuji. Ale ono to k tomu směřovalo celý proces. Občas jsem měla pocit, že jsme souzení my, a ne Šrytr. A můj mrtvý muž je největší zločinec.“

Obratu klíčové svědkyně se vdova nijak nediví. Hanu Černou znala dobře, chodil s ní její syn Jaroslav a v době vraždy Antonína Běly s nimi bydlela v rodinném domě v Úvalech. Černá pak policii řekla, že mezi maskovanými útočníky poznala právě bodyguarda Pavla Šrytra. Nepochybovala. A to proto, že se Šrytr v domě sháněl po jejím partnerovi Jaroslavovi. Volal na něj hanlivou přezdívkou, kterou používal jen on. Zněla Pytložvejk.

„Ona Šrytra poznala podle té přezdívky, když sháněl Jardu. A také podle posmrkávání, které pro něj bylo typické. Říkala to pak ještě hospodyni, když na ně útočníci hodili deku. Pod tou dekou jí říkala: neboj se, to je Pavel, ten nám neublíží, ten neubližuje ženskejm,“ vzpomíná Bělová.

Jenže hospodyně, která se s Černou ocitla pod dekou, tato slova u soudu nepotvrdila. Řekla, že útočníky nepoznala. „Řekla mi, že to zapře ze strachu, ale já jsem jí odpustila. Nevím, jak bych jednala na jejím místě. Té Černé ale neodpustím. Ta vždycky dokázala vyhmátnout, co pro ni bude nejlepší. Je bezcharakterní, kam vítr, tam plášť.“

Bez svědectví Černé byla pozice obžaloby významně oslabena. Další lidé totiž proti Šrytrovi a Kacovi poskytli svědectví z druhé ruky. „Pokud shrneme celé to dokazování, tak v žádném případě nelze dospět k závěru, že bylo prokázáno, že by obžalovaný trestnou činnost spáchal,“ řekl soudce Zelinka na adresu Šrytra. Ke zproštění Kaca už jen podotkl: „Žádné přímé důkazy nejsou.“