Q&A. Průvodce dnešním procesem k privatizaci OKD

Obvodní soud pro Prahu 2 začíná právě dnes, po třinácti letech, znovu rozplétat ve veřejném procesu kauzu nevýhodné privatizace těžební společnosti OKD. Připravili jsme pro vás sérii otázek a odpovědí, které vám umožní lépe číst to, co se před soudem odehraje.

Soud přitom ještě před dnešním jednáním dostal na stůl zlomový posudek. Ten potvrdil verzi obžaloby, že vláda Stanislava Grosse prodala doly pod cenou. Znalecký posudek, z něhož ministři tehdy vycházeli, neocenil podstatnou část majetku společnosti. Klíčovou roli v privatizaci tehdy sehrál přímo tehdejší premiér Gross, formálně ale prodej úřadoval dnešní předseda vlády Bohuslav Sobotka v roli ministra financí.

Foto: Shutterstock Proč se případ OKD dostal k soudu až 11 let od privatizace?

Chyběla “politická vůle” případ řešit. Nebýt bývalé poslankyně, právničky Hany Marvanové, která podala opakované trestní oznámení, kauza by skončila u ledu.

V době, kdy se privatizace odehrála (r. 2004) a v letech po ní, majitel dolů Zdeněk Bakala byl vlivnou zákulisní postavou s přesahem na politiku. Sponzoroval několik politických stran (ODS, TOP 09, Věci veřejné), později se snažil prezentovat jako nositel odkazu Václava Havla.

Pro Bakalu také pracovali nejlepší specialisté na PR a lidé z bezpečnostních složek, které původně měly privatizaci na starost.

Foto: Shutterstock Jak privatizace proběhla?

Státní podíl v dolech prodala Grossova vláda v roce 2004 za čtyři miliardy korun firmě Karbon Invest, za kterým stáli podnikatelé Petr Otava a Viktor Koláček. Už tehdy se objevily pochyby, zda cena není příliš nízká; obžaloba nyní tvrdí, že měla být o 5,7 miliard vyšší.

Firmu OKD nakonec získal Zdeněk Bakala, který si spolu s partnery vyplatil na dividendách miliardy korun. Doly jsou dnes v úpadku, Bakala oproti svým slibům prodal i hornické byty a z firmy se stáhl.

Foto: Shutterstock Existují důkazy, že byla privatizace připravená na míru Zdeňku Bakalovi?

Přímý důkaz nikoli, sled událostí ale vlastně jinou variantu nepřipouští. Ostatně Bakala doly získal jen dva měsíce poté, co je vláda přiklepla uhlobaronům Otavovi s Koláčkem. Sdružení OKD byty zveřejnilo dokument, že jejich Karbon Invest kupoval doly z pověření jedné z Bakalových společností.

Foto: Shutterstock Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku a jeden odborný znalec. Jak je možné, že u soudu nestane žádná “vyšší” šarže??

Policie prověřovala i roli členů kabinetu, konkrétně Bohuslava Sobotky, který ještě coby ministr financí do vlády návrh privatizace předkládal. Důkazy na to, aby ho mohla obvinit, ale nenalezla. Jinak řečeno: Sobotka jen přednesl to, co mu z Fondu národního majetku, který státní podíl v dolech držel a fakticky přivatizaci procesoval, připravili.

Sobotka v tom ale není sám, zatím žádný ministr nebyl odsouzený za vládní rozhodnutí.

Foto: Shutterstock Jaká byla role Sobotkova blízkého spolupracovníka a přítele Radka Pokorného?

Klíčová. Na jedné straně pracoval pro pozdějšího majitele dolů Zdeňka Bakalu a současně jeho kancelář připravila pro Sobotkovo ministerstvo financí dokument, kterým stát ujistil Evropskou komisi, že prodejní cena podniku byla adekvátní. Mohl Radek Pokorný říci něco jiného, když by tím svého klienta Bakalu vystavil riziku, že bude za doly doplácet?

Sobotka k tomu říká, že o této dvojroli svého přítele nevěděl.

Foto: Shutterstock Stát, resp. ministerstvo financí, se o náhradu škody přihlásilo v posledním možném okamžiku, teprve pár týdnů před zahájením procesu v roce 2015. Proč si až teď myslí, že stát utrpěl škodu?

Podle všeho jde o politické taktizování. Stejně jako donedávna nebyla vůle privatizaci dolů vyšetřovat, nebyla vůle řešit náhradu škody. Andrej Babiš v roli ministra financí tak učinil ve chvíli, kdy se blížila kampaň pro krajské volby, kde byla největším soupeřem ANO sociální demokracie. Věty typu: “Žádáme zpátky peníze, které socialisté v čele se současným premiérem věnovali miliardáři, který vás připravil o byty a práci!” se v kampani hodily.

Foto: Shutterstock Pokud soud uzná, že byl během privatizace stát poškozen, co by to znamenalo?

Teoreticky se může stát, že vlastník dolů bude tlačen k tomu, aby rozdíl doplatil. Prakticky ale tomu právníci mnoho nedávají. Navíc firma v mezičase zkrachovala.

Případ se ale dá využít jako politické střelivo a nátlak na premiéra, což také lídr hnutí ANO neustále činí a připomíná Sobotkovi, že to je on, kdo za škodu nese politickou odpovědnost. Nedávná demise premiéra na post volebního lídra ČSSD ale tuto zbraň zčásti otupila.

K tomuto tématu:

» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou

» Hra o OKD může uspíšit Bakalovo odcházení. Pustí i svá média?

» Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí