Razie? Je to říznutí do živého, řekla šéfredakorka Slonková v DVTV

Sabina Slonková, šéfredaktorka deníku Neovlivní.cz, byla v pátek hostem v Drtinová-Veselovský TV. Hovořila o olomoucké razii, která v uplynulém týdnu diktovala agendu tuzemských médií; deník Neovlivní přinesl k případu několik exkluzivních informací.

Jak vlastně číst spletitou kauzu, na jejímž začátku byly informace o údajném zátahu vůči solárníkům a převážení bývalého ministra vnitra Ivana Langera zakuklenci z Prahy do Olomouce? Tak zněla první otázka, na kterou Slonková odpovídala během interview, které na DVTV vedl Martin Veselovský.

Sabina Slonková v DVtv během rozhovoru s Martinem Veselovským.

Sabina Slonková v DVTV během rozhovoru s Martinem Veselovským ».

“Ve chvíli, kdy máte k dispozici dokumenty, ze kterých můžete vycházet, není to až tak spletité. Samotný zátah začal kvůli tomu, že ÚOOZ společně se státním zastupitelstvím měly podezření, že část policie v Olomouckém kraji poskytuje informace z vyšetřování směrem k některým podnikatelům a společně domlouvají postup, jak některé kauzy ovlivnit. To je ta hlavní část. A vedlejším produktem je myslím případ spojený s hejtmanem Rozbořilem (více zde »). A také domovní prohlídka Ivana Langera (více zde »). To jsou věci, které vyplynuly z té základní větve,” řekla Slonková.

Za nejzávažnější z celého případu považuje šéfredaktorka podezření, že část krajské policie kontinuálně a systematicky ohýbala některé kauzy.

“Pokud se potvrdí podezření, že policie ovlivňovala vyšetřování a snažila se do něj namočit lidi třeba jenom proto, že s někým měli obchodní spor, pak půjde o jeden z největších případů mířících do bezpečnostních složek, který jsme tu zatím měli,” uvedla. “Z pohledu policie je to říznutí do živého. Je to velmi problematická věc; tato složka má sloužit k tomu, aby občané mohli důvěřovat státu, důvěřovat ve spravedlnost. Když přijde taková věc, je to velké nalomení důvěry. Na druhou stranu, pokud se případ podaří dotáhnout do konce, pokud padnou nějaké rozsudky, byl by to silný signál do budoucna, že tito lidé nejsou beztrestní. Zatím z vyšetřování vyplývá, že tito lidé měli pocit, že jsou beztrestní. O kauzách komunikovali dost otevřeně.”

Aféra má dopad na politiku, obviněný hejtman Rozbořil totiž odmítá odstoupit z funkce. A to navzdory přání stranických špiček (více zde »).

“Situace je o to komplikovanější, že už v podstatě vypukla kampaň pro krajské volby. Hlavní soupeř ANO se už nechal slyšet, že má ambice sebrat ČSSD podstatnou část hejtmanství. Z tohoto pohledu je to pro ČSSD velmi nepříjemná záležitost,” řekla v DVTV Slonková. “Kdyby se to stalo těsně před volbami, tak by to podle mého názoru až tak velkou roli by to nesehrálo; lidé se na poslední chvíli nenechají zviklat. Ale v tuto chvíli je víc než pravděpodobné, že se celý příběh bude v příštích týdnech a měsících stále omílat, a takhle uprostřed kampaně to bude pro ČSSD velmi nepříjemná záležitost.”

Celý rozhovor si přímo na DVTV můžete pustit zde ».