Sobotkova intervence nepomohla, obviněný hejtman odmítl rezignovat

Rok před krajskými volbami utrpěla ČSSD na Olomoucku citelnou ránu. Díky policejní razii vychází najevo praktiky, které se v kraji spravovaném hejtmanem sociální demokracie uplatňovaly. Samotný hejtman Jiří Rozbořil byl obviněn z podplácení, rezignovat ale nehodlá. Požádal jej o to stranický šéf a premiér Sobotka – marně.

Je sice stíhán na svobodě a podle poznatků Neovlivní.cz byla jeho role v aktuální kauze spíše okrajová, přesto už si vyslechl obvinění z podplácení.

Hejtman Rozbořil během mimořádné TK. Repro: Čt24

Hejtman Rozbořil během mimořádné TK. Repro: Čt24

Jiří Rozbořil je podle policejních odposlechů, o nichž informoval deník Neovlivní.cz již ve středu (detailně zde »), podezřelý, že se osobně snažil ovlivňovat vyšetřování možného dotačního podvodu a nabízel za to úplatek. Konkrétně Karlovi Kadlecovi, který je dalším obviněným po olomoucké razii; dosud působil jako náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství.

“K případu mohu jen říct, že jsem nikdy od nikoho nepožadoval žádné nadstandardní informace k žádnému vyšetřování. A nikdy jsem nenabídl úplatek,” řekl ve čtvrtek hejtman na tiskové konferenci, kterou svolal. Svou roli v příběhu považuje za marginální; obhajobu staví na tom, že jde o nedorozumění.

Špičky ČSSD jej už ve čtvrtek požádaly o rezignaci, kterou odmítl s tím, že chce svůj případ rozebrat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a až potom se rozhodne.

Napsali jsme k této kauze:

» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Šéf kriminálky Pospíšek skončil. Jaká je jeho role v příběhu?
» Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux
» Pro Langera si policie přišla do Pařížské

V pátek večer se schůzka odehrála, sociální demokraté jednali v Olomouci déle než dvě hodiny. Setkání skončilo patem: Sobotka tlačil na hejtmanův odchod, ten ovšem chce setrvat. Opřít se může o podporu krajského výboru ČSSD, který za Rozbořilem stojí.

“Já to nepokládám za rozumné rozhodnutí, ani z pohledu Olomouckého kraje, ani z pohledu sociální demokracie. Nicméně je to jeho vůle a jeho rozhodnutí,” řekl po schůzce novinářům Sobotka.

Už dříve apeloval na politickou kulturu, kterou ČSSD ctí. Tedy, pokud je představitel partaje obviněn, odejde ze svých veřejných i stranických funkcí.

A podobně mluvil i ministr vnitra Milan Chovanec, také viděl rezignaci jako nejlepší řešení. “Je třeba říct, že se ukazuje, že pan hejtman není ústřední postavou příběhu. Je ale nemyslitelné, aby nadále zůstal ve funkci. Musí se z politiky vzdálit a držím mu palce, aby se očistil. Pokud se mu to povede, rád ho přivítám zpět,” řekl ministr Lidovým novinám.

Tři ve vazbě

Vedle hejtmana a Kadlece si už obvinění vyslechli šéf odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství Radek Petrůj a podnikatel, blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

U Kadlece, Petrůje a Kyselého navrhli žalobci vazbu, návrhy byly podány k ostravskému okresnímu soudu. Ten žádostem ve všech třech případech vyhověl. “Důvodem je obava z možného ovlivňování svědků a z pokračování v trestné činnosti,” řekl ČTK mluvčí soudu Lukáš Delong.