Razie v TSK: Policie obvinila náměstka městské firmy. Jde o telematiku

Policejní razie v pražské Technické správě komunikací mířila přímo do jejího vedení. Mezi obviněnými podle zjištění Neovlivní.cz skončil Ladislav Pivec, který městskou firmu několik let řídil a nyní je jejím náměstkem. Policie jej podezírá, že se chystal přihrát soukromé firmě agendu TSK spojenou s telematikou a dopravními systémy.

Technická správa komunikací je příspěvková organizace hlavního města, která se stará o pražské komunikace a chodníky. Spravuje majetek za 70 miliard korun. S ročním rozpočtem 4,5 miliardy je po dopravním podniku druhou největší pražskou firmou.

V rámci politického rozdělení vlivu ji ovládají sociální demokraté a nyní se dokončuje transformace firmy na akciovou společnost.

K tématu:

» Nová mocenská mapa v Praze: TOP 10 vlivu v hlavním městě
» Babiš dosáhl svého, šéf dopravního podnik v Praze padl
» Peníze za koalici v Praze. Kdo dostal kolik jméno po jméně
» Babiš na klubu: Vyhoďte už toho šéfa dopravního podniku!

“Náměstek Pivec je jeden ze tří obviněných, další jsou zástupci soukromých společností. Jsou podezřelí, že se chystali vyvést agendu spojenou s telematickými a dopravními systémy z TSK do soukromé firmy. A to přes outsourcing, který by byl pro město krajně nevýhodný,” popsal podstatu obvinění zdroj obeznámený s případem.

Policie už také provedla u náměstka Pivce domovní prohlídku. Prohledala také sídlo společností AŽD a Camea.

Oficiálně policie vyšetřování nekomentuje. Stejně jako státní zástupce Jiří Pražák, který se omezil na strohé konstatování: “Policejní orgán zahájil trestní stíhání třech fyzických a jedné právnické osoby.”

Policie podnikla v pondělí razii nejen na centrále TSK, ale i v budově Na Bojišti, kde sídlí právě telematika. TSK se totiž věnuje nejen opravám silnic, ale stará se i o chodníky, tunely, semafory či městskou zeleň. A také například o dopravní řízení tunelu Blanka.

Technická správa komunikací spadá kompentenčně pod sociální demokraty, kteří spolu s hnutím ANO a Trojkoalicí v Praze vládnou. Své vlivy tu ale uplatňují i lidé z hnutí ANO. Agendu má na starost radní a náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Plán na outsourcing telematiky TSK, za niž je stíhaný náměstek Pivec, není v pražském zákulisí žádnou novinkou. Mluví se o něm už delší dobu. Radní Dolínek ale tvrdí, že o případu nic neví a policie jej dosud nekontaktovala. “Mám stejné informace jako veřejnost,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz.

Policie zasáhla na TSK den před tím, než se měl volit nový šéf transformované akciové společnosti. Zasedání představenstva je naplánované právě na středu. Kromě outsourcingu telematiky se ale policie zabývá i dalšími transakcemi, které byly nachystané právě v souvislosti s tranformací firmy.