Babiš na klubu: Vyhoďte už toho šéfa dopravního podniku!

Už zítřek ukáže, jaké je aktuální rozložení sil v souboji mezi Adrianou Krnáčovou a Radmilou Kleslovou. Jasno bude po pátečním pokusu o odvolání šéfa Dopravního podniku Prahy Jaroslava Ďuriše. K jeho odchodu v úterý vyzval klub zastupitelů ANO přímo lídr hnutí Andrej Babiš

Na první pohled už by to měl mít Jaroslav Ďuriš v čele podniku s třinácti a půl miliardovým rozpočtem spočítané: jeho odchod veřejně žádá pražská primátorka Adriana Krnáčová, která není spokojena s hospodařením největší městské firmy. “Jsem nervózní, když vedení Dopravního podniku přijde na diskusi o rozpočtu a chce další skoro dvě miliardy. Toto vůbec není reálné,” prohlásila minulý pátek.

A nejnověji se proti Ďurišovi postavil i vicepremiér Andrej Babiš. Ten na fungování pražské buňky kvůli sporům mezi Kleslovou a Krnáčovou osobně dohlíží a na úterním zasedání zastupitelů ANO podle zjištění Neovlivní.cz výslovně požádal Ďurišovo odvolání.

“Řekl to jasně, zastupitelé ANO mají za úkol dosáhnout toho, aby dozorčí rada Dopravního podniku, kde mají své zástupce, Ďuriše odvolala,” popsal Babišův úkol jeden z účastníků úterního jednání.

Jenže ani to nemusí stačit. Ďuriš má totiž mocné spojence v podobě Karla Březiny a Radmily Kleslové, faktických vládců Prahy. A ti mají dozorčí radu dopravního podniku pod kontrolou. Ostatně – její obsazení se stalo prvním sporným bodem, na kterém se podle informací Neovlivní.cz rozjel zákulisní boj mezi šéfkou pražského ANO a primátorkou.

Tehdy vyhrála Kleslová, nepomohly ani stížnosti Krnáčové u Babiše.

Jak se Radmila Kleslová, která za minulý měsíc kvůli svému angažmá v polostátní firmě ČEZ a zejména výhrůžkám směrem k členům její dozorčí rady významně oslabila (více zde »), k Babišovu přání odvolat Ďuriše postaví, zatím není jasné. Ve chvíli, kdy Babiš promlouval k zastupitelům na úterním klubu, jejich předsedkyně nebyla přítomná. Z hnutí ANO navíc zaznívají hlasy, že “šéf” už Kleslovou o odvolání Ďuriše v minulosti několikrát požádal. Bez jakékoli odezvy.

Každopádně posledních pár hodin probíhají intenzívní “konzultace”, kterými se primátorka snaží získat dostatek hlasů na Ďurišovo odvolání. Mimořádná dozorčí rada je svolaná na páteční dopoledne. Pro případ, že by Ďuriš nakonec padl, je připravena varianta, podle níž firmu dočasně povede ekonomická ředitelka Magdalena Češková. Nový generální ředitel pak má vzejít z výběrového řízení.

Sám Ďuriš, který řídí podnik od roku 2013 a za jeho zvolením stála část TOP 09 spojovaná s jejím tehdejším pražským šéfem Jiřím Vávrou, veřejně veškerou kritiku ze strany primátorky odmítl. Označil ji za účelovou a v případě jde podle něj o politickou hru.