Zdroj: ČT

Babiš dosáhl svého: šéf dopravního podniku v Praze padl

Jen co se hnutí ANO podařilo v hlavním městě slepit staronovou koalici, uskutečnil se dlouhodobě plánovaný převrat v pražském dopravním podniku. Padl předseda představenstva Jaroslav Ďuriš, jeho náměstkyně Magdalena Češková a další odchody jsou v plánu. Na výměnu Ďuriše už loni tlačil přímo šéf hnutí Andrej Babiš.  Ďuriš měl naopak podporu sociální demokracie.

První pokus o odvolání ředitele dopravního podniku, který disponuje třinácti a půl miliardovým rozpočtem, se odehrál už loni na podzim. Jeho odchod tehdy veřejně žádala pražská primátorka Adriana Krnáčová, která oficiálně nebyla spokojena s hospodařením největší městské firmy. “Jsem nervózní, když vedení dopravního podniku přijde na diskusi o rozpočtu a chce další skoro dvě miliardy. Toto vůbec není reálné,” prohlásila.

K tématu:

» Peníze za koalici v Praze. Kdo dostal kolik jméno po jméně
» Babiš na klubu: Vyhoďte už toho šéfa dopravního podniku!
» Nová mocenská mapa v Praze: TOP 10 vlivu v hlavním městě

Následně se proti Ďurišovi, kterého do funkce instalovala TOP 09, postavil na stranické půdě i vicepremiér Andrej Babiš. Ten osobně dohlížel na fungování pražské buňky ANO kvůli sporům mezi tehdejší šéfkou Radmilou Kleslovou a primátorkou Adrianou Krnáčovou a na jednom ze zářijových zasedání zastupitelů ANO podle zjištění Neovlivní.cz výslovně žádal Ďurišovo odvolání.

“Řekl to jasně, zastupitelé ANO mají za úkol dosáhnout toho, aby dozorčí rada Dopravního podniku, kde mají své zástupce, Ďuriše odvolala,” citovalo loni v říjnu Neovlivní.cz jednoho z účastníků jednání.

Tehdy ovšem Ďuriš tlak na odvolání ustál, zejména díky paktu v té době vládnoucího tandemu Karla Březiny z ČSSD a Radmily Kleslové za ANO. Oba ředitele dopravního podniku podporovali a slábnoucí primátorka tehdy neměla dost hlasů proto, aby jej dozorčí rada odvolala.

Co se nestalo loni v říjnu, přišlo teď v květnu: Kleslová je pryč, primátorka s pomocí Babiše a Jaroslava Faltýnka, který výrazně přispěl k obnovení pražské koalice, má silnější pozici (nová mocenská mapa Prahy »).

Dozorčí rada, do níž ANO dosadilo své lidi, proto dnes Ďuriše odvolala z pozice předsedy představenstva.

Ředitelem podniku sice Jaroslav Ďuriš zatím zůstává, ovšem podle informací Neovlivní.cz bude následovat jeho odchod i z této funkce. Spolu s Ďurišem padla podle Lidových novin i jeho nejbližší spolupracovnice Magdalenu Češkovou, další odchody budou následovat. Nové vedení má vzejít z výběrového řízení.

Jaroslav Ďuriš patřil do dvacítky nejvlivnějších postav hlavního města, do žebříčku Neovlivní.cz se nominoval z titulu své funkce. A také proto, že člověk na postu šéfa pražského dopravce historicky disponuje obrovskými penězi na zakázky, z nichž chtějí profitovat politické strany i lobbisté. Ďuriš si ale na rozdíl od jednoho z bývalých ředitelů Martina Dvořáka nikdy nevybudoval takovou mocenskou pozici, profiloval se spíše jako klasický manažer.