© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk, který poslední den ve funkci zrušil památkovou ochranu Hadích lázní ve prospěch prezidentova sponzora Jaroslava Třešňáka, argumentoval tak, že mu to doporučila rozkladová komise. Když se redakce Neovlivní.cz domáhala zveřejnění tohoto dokumentu, resort po dvou týdnech poskytl dvě stránky. Nepodepsané, bez čísla jednacího, bez uvedení jmen členů rozkladové komise.
Komise – stejně jako ministr – rozhodovala v jeho poslední den ve funkci. Její členové, jak vyplývá z dokumentu zveřejněného nyní ministerstvem, se ani nesešli. Rozhodovali takzvaně per rollam, tedy bez osobního jednání, jen korespondenčně.
Komise tehdy překvapivě zvrátila jen tři neděle staré rozhodnutí ministerstva, které 8. července odmítlo památkovou ochranu lázní zrušit. 26. července v pátek dorazil na úřad rozklad Jaroslava Třešňáka, majitele lázní a sponzora prezidentské kampaně Miloše Zemana. A za čtyři pracovní dny padl zcela opačný verdikt.
Z dokumentu, který ministerstvo kultury nyní poskytlo Neovlivní.cz jako záznam z jednání rozkladové komise, není patrné, kdo přesně za ni rozhodoval. Dokument nemá ani číslo jednací, není podepsaný. V záhlaví má uvedeno jen “Záznam”. Pochybnosti vzbuzuje i fakt, že v samotném Staňkově rozhodnutí se na konkrétní názory rozkladové komise politik nijak neodkazuje. Píše jen, že jeho rozhodnutí je v souladu s rozkladovou komisí.
Nyní poskytnuté dvě stránky ze Staňkova bývalého aparátu přitom obsahují stejné argumenty, jaké uváděl samotný ministr v konečném stanovisku, v němž památkovou ochranu lázní zrušil. Tedy, že budova v Teplicích byla značně zchátralá a opravou by stejně přišla o cenné prvky.
“Nutná rekonstrukce objektu, aby mohl být využit, a to nejen k lázeňským účelům, bude v interiérech vyžadovat doplnění či nahrazení architektonických prvků a konstrukcí novodobými replikami či kopiemi v takovém rozsahu, že interiéry pak ve výsledku již nebudou vykazovat dostatečné památkové hodnoty, což je důvodem pro zrušení prohlášení objektu za kulturní památku,” stojí v dokumentu, který poskytlo ministerstvo kultury.
Sám exministr na otázky novinářů ohledně Hadích lázní odmítá dál odpovídat, zveřejnil jen stanovisko na svém twitterovém účtu. “Sejmutím ochrany jsem umožnil odblokovat letitou patovou situaci, během níž objekt stále více chátral. Přišlo mi lepší a logické dát Hadím Lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí, než je dále nechat nesmyslně chátrat,” uvedl Staněk.
Nezmínil už ale, že stát nemá žádné záruky, že developer Třešňák bude lázně využívat pro postižené. Stejně jako fakt, že dosavadní podnikatelovy plány předkládané památkářům počítaly se stržením historicky cenné budovy.
Případ bude řešit policie, na kterou se obrátil Nadační fond proti korupci. Prověří jej podle svých slov i Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek.
Stanovisko rozkladové komise ve věci Hadí lázně v Teplicích