Rozkol pražského ANO: pět členů šlo proti Kleslové

Štěpení uvnitř pražské buňky ANO nabírá obrátek. Během nočního hlasování o odchodu některých radních se ukázalo, že Radmila Kleslová už nemá klub pod kontrolou. Pět členů totiž podle zjištění Neovlivní.cz hlasovalo proti odvolání Matěje Stropnického, šli tedy přímo proti plánu své stranické šéfky.

Ještě v srpnu měla Kleslová klub pevně v rukou. Když se hlasovalo o nedůvěře v primátorku Krnáčovou, pro se vyslovilo patnáct členů, dva se zdrželi. O dva měsíce později je všechno jinak: kromě pěti členů zastupitelského klubu ANO, kteří podle dvou na sobě nezávislých zdrojů přímo hlasovali proti odstřelení Stropnického, se další dva zdrželi.

Celkem tedy Kleslová ztratila už sedm hlasů, výslovnou podporu má zatím u deseti z členů zastupitelského klubu ANO. Pozici Kleslové, která se mimochodem klíčového zasedání zastupitelstva hlavního města v noci neúčastnila, ovšem oslabil i fakt, že byl odvolaný její hlavní spojenec, šéf klubu a radní Michal Hašek. Právě přes něj Kleslová, která sama zastupitelkou není, měla na rozhodování magistrátu zásadní vliv.

O situaci v Praze 

» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty
» Piráti: Kleslová má z městských firem 360 tisíc měsíčně
» Analýza: Krnáčová šla v Praze do bitvy, kterou nemohla a nemůže vyhrát
» Mocenská mapa Prahy. Hlavní slovo má tandem K+B

Odvolání Haška přitom původně vůbec nebylo v plánu. Z reakcí pražských politiků oslovených Neovlivní.cz vyplývá, že původně sociální demokraté a část ANO – věrná Kleslové – připravili pouze plán na odvolání Stropnického. A to s pomocí TOP 09 a části ODS.

“Jenže jak ten vlak rozjedete, může se vám stát, že to neuřídíte. Noční zasedání byl přesně ten případ. Odchod Haška skutečně v plánu nebyl a už vůbec neměli sociální demokraté v plánu přijít o své dvě radní Ropkovou a Novákovou,” uvedl jeden z účastníků nočního jednání.

Na tahu je nyní Adriana Krnáčová, která po srpnovém pokusu o její odstavení překvapivě ve sporu s Kleslovou  posiluje. Do příštího jednání zastupitelstva musí předložit varianty, jak  hodlá dál vládnout.

Ona sama hodlá zjevně pokračovat na současném půdorysu vládní koalice v Praze – ANO, ČSSD a Trojkoalice. “Pražská koalice se nerozpadá a zůstává funkční,” prohlásila v pátek dopoledne Krnáčová.