Nová mocenská mapa v hlavním městě. Slovo bude mít tandem K+B

Slovy Andreje Babiše: pražská organizace ANO i zastupitelé hnutí vyjádřili své vlastní primátorce nepodporu. Vratká pozice Adriany Krnáčové zásadně mění mocenskou mapu v Praze. Kdo nyní patří do desítky nejvlivnějších, kteří rozhodují o příští vládě v metropoli a výhledově o miliardách, které se ve městě točí?

Deník Neovlivní.cz měsíce podrobně mapuje změny mocenských struktur v metropoli. Už v dubnu jsme zveřejnili žebříček dvaceti lidí, kteří mají v Praze největší vliv (zde »»), a nahradili mocenský kartel, který Prahu patnáct let ovládal. S místními politiky jej tvořili lobbisté a podnikatelé, z nichž nejznámější byl lord Voldemort – jak se přezdívalo Romanu Janouškovi.

Prostě nepostavili? Foto: hnutí ANO

Prostě nepostavili? Foto: hnutí ANO

Překotné dění kolem Adriany Krnáčové, které bude dnes řešit i celostátní vedení jejího domovského hnutí ANO, tuto mapu vlivu zásadně překresluje.

Krnáčová úplně vypadává z TOP 10 nejvlivnějších a podle propočtů Neovlivní.cz se zatím drží ve druhé desítce. Ovšem – jen díky tomu, že fakticky o primátorský řetěz zatím nepřišla. Ve chvíli, kdy se tak stane, je jasné, že její moc v Praze skončila. Zatím se jí Babiš zastává; nechal se slyšet, že nevidí důvod, proč by měla jako primátorka skončit.

Nováčkem v pražském žebříčku TOP 10 je Stanislav Polčák. Vyhoupl se rovnou na čtvrtou příčku. Sice také není v žádných oficiálních strukturách pražské radnice, poslední dny ukázaly, že jeho neformální vliv je obrovský. Byl to on, kdo významnou měrou přispěl k rozhodnutí Trojkoalice, že nepustí náměstka Matěje Stropnického. A tím urychlil i pád primátorky. Kdyby totiž Trojkoalice couvla, Adriana Krnáčová ještě měla naději se udržet.

Co se nemění, je čelo pelotonu. Faktickými vládci města zůstávají socialistický matador Karel Březina a Radmila Kleslová, blízká spolupracovnice Andreje Babiše.

Tato dvojice si (Krnáčová-Nekrnáčová) už měsíce hlídá všechna klíčová rozhodnutí spojená s penězi: Jejich jména padala třeba v souvislosti s desetiletým tendrem na svoz odpadu za zhruba 13 miliard korun, na němž do značné míry závisí přežití podniku Pražské služby, kde je město majoritním vlastníkem.

Tendr sice formálně navrhla zástupkyně Trojkoalice, když jej ale člen rady Matěj Stropnický při hlasování nepodpořil, byl to Březina, kdo žádal záruky, že se podobná věc nebude opakovat. Kleslová se zase aktivně zapojovala do přípravy pražských stavebních předpisů, oba byli také nominováni do grantových komisí města.

Ani jeden sice není členem Rady (Březina kvůli svému pravomocnému odsouzení, Kleslová kvůli reputaci), tento handicap ale vyřešili snadno. Šéfka pražské buňky ANO je častou návštěvnicí magistrátní kanceláře stranického kolegy a radního Michala Haška.

Březinovu pozici popsali opoziční Piráti slovy: “Jediný, kdo získal lepší přístup na radu, je Karel Březina, kvůli němuž koalice změnila jednací řád rady.”

Nástup Kleslové a Březiny přitom usnadnila sama primátorka Krnáčová, která jim svižně vyklidila pozice. Ještě zkraje roku média psala o napjatém vztahu s Kleslovou, pak zprávy utichly. “Primátorka boj s Kleslovou vzdala, ví, že ho u Babiše nemůže vyhrát,” uvedl před časem pro Neovlivní.cz člen vedení města, který je o zákulisí pražské politiky detailně informovaný.

Další pořadí v žebříčku – zejména pozice lidí napojených na Adrianu Krnáčovou, například právníka Petra Prchala – se ještě bude měnit v závislosti na tom, zda se primátorka ve funkci udrží. TOP 10 budeme dále aktualizovat.

TOP 10 Prahy – stav srpen 2015

TOP 10 Prahy – stav duben 2015

1. Karel Březina » 1. Karel Březina »
2. Radmila Kleslová » 2. Radmila Kleslová »
3. Petr Štěpánek » 3. Petr Štěpánek »
4. Stanislav Polčák » 4. Adriana Krnáčová »
5. Petr Prchal 5. Petr Prchal
6. Petr Dolínek » 6. Petr Dolínek »
7. Daniel Křetínský » 7. Daniel Křetínský »
8. Luděk Sekyra » 8. Luděk Sekyra »
9. Petr Hulinský » 9. Petr Hulinský »
10. Radek Svoboda » 10. Radek Svoboda »