Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty

Klíčová figura pražské politiky Radmila Kleslová z hnutí ANO utrpěla další dvě rány, které oslabují její pozici. Zastupitelé během nočního desetihodinového maratonu odvolali z rady jejího hlavního spojence Michala Haška, přes kterého Kleslová řídila klub zastupitelů ANO. A byla nucena rezignovat na posty v PRE a Pražské teplárenské poté, co deník Neovlivní.cz s odvoláním na analýzu Pirátů informoval o jejích příjmech v těchto firmách.

Vláda nad Prahou se v noci otřásla v základech. Na návrh opozice, ale s podporou některých členů vládní koalice, kterou na magistrátu tvoří ANO, ČSSD a Trojkoalice (lidovci, zelení a STAN), zastupitelé v noci odvolali hned čtyři z jedenácti radních.

“Toto by se nemohlo stát, kdyby koalice fungovala. Pouze hlasy opozice by na odvolání nestačily, takže se koalice ‘povraždila’ navzájem,” komentoval situaci v ČTK šéf zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

O křeslo přišel náměstek primátorky Matěj Stropnický (zelení), radní Michal Hašek (ANO) a dvě sociální demokratky Hana Nováková a Irena Ropková.

Předseda SZ Ondřej Mirovský ČTK sdělil, že odvolání Stropnického považuje za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy. Proti Stropnickému se podle něj spojilo 12 členů klubu ANO a osm členů ČSSD doplněných hlasy opozice.

Zatímco partaje sčítají své ztráty, v případě hnutí ANO je očividné, že citelně utrpěla klika Radmily Kleslové.

Šéfka pražského hnutí ANO a starostka Prahy 10 byla podle poznatků Neovlivní.cz tím, kdo spolu s Karlem Březinou (ČSSD) v hlavním městě fakticky vládl.

V noci přišla Kleslová o klíčového spojence, přes kterého uplatňovala svůj vliv – Michala Haška. “Odvoláním všech těch čtyř radních je oslabena moc Radmily Kleslové a Karla Březiny. Piráti budou v nadcházejících vyjednáváních usilovat o odstavení jejich vlivu,” uvedl předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu Jakub Michálek.

Na návrh Pirátů se původně zastupitelstvo sešlo, na programu ovšem nebylo odvolávání členů rady, ale angažmá Radmily Kleslové v městských firmách.

Deník Neovlivní.cz z kraje týdne zveřejnil analýzu Pirátů (zde »»), kteří mapovali, kde všude někdejší vrchní spojenkyně Andreje Babiše působí. Dopracovali se k tomu, že Kleslová pobírá z městských firem 360 tisíc korun měsíčně. Šlo především o honoráře za její funkci předsedkyně dozorčí rady PRE a členky představenstva Pražské teplárenské.

Cifra popudila i šéfa hnutí Babiše. Do redakce Neovlivní.cz napsal, že Kleslová musí skončit. “Řekl jsem jí, aby odešla ze všech firem. A nikdy tam neměla být.” (více zde »»)

O den později Kleslová na svá angažmá rezignovala, ve čtvrtek v noci oznámila, že z pražských městských firem odchází.

“Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani, která je účelově vedena výhradně proti mé osobě, i když ve statutárních orgánech těchto společností zasedají i další zástupci koalice,“ uvedla Kleslová v prohlášení, z něhož citoval deník E15.