RSJ snížila Janečkův podíl, ten se chce víc věnovat Demokracii 2.1

Akcionářské podíly významně přeskupila firma RSJ, obchodník s finančními deriváty. Excentrický miliardář a jeden ze zakladatelů skupiny Karel Janeček ustupuje do pozadí, větší prostor dostávají výkonní manažeři společnosti.

Karel Janeček už nedrží ve firmě, která ho proslavila a katapultovala mezi bohaté Čechy, nedrží 40 procent, ale “jen” 25, uvedly s odkazem na březnovou valnou hromadu společnosti Hospodářské noviny (odkaz »).

Více: 

» Rittigovi advokáti chtěli zrušit Janečkův protikorupční fond. Neuspěli
» Plánoval Kovarčík likvidaci miliardáře? Janeček na výslechu
» Vyšetřování Klausovy amnestie provázely výhrůžky

“Významnějšími podílníky firmy se základním kapitálem ve výši 27 milionů korun se stali Michal Šaňák, který vede IT, a šéf tradingu Bronislav Kándrik,” napsaly HN a odcitovaly odůvodnění předsedy představenstva RSJ Libora Winklera: “Výše podílu ve společnosti se vždy odvíjela na principu pracujících akcionářů, tedy ten, kdo byl aktivní v řízení firmy, k tomu měl odpovídající podíl.” Winkler drží dlouhodobě přes deset procent firmy, menší podíly mají i další lidé pracující pro RSJ.

Jak list připomněl, Janeček se v aktivním řízení společnosti neangažuje už řadu let. On sám uvedl, že má jiné plány: “Moje působení v obchodníkovi RSJ už bylo skutečně minimální. Dál se budu chtít víc věnovat jiným aktivitám, především volebnímu modelu Demokracie 2.1.”

Janečkův volební model pracuje s algoritmem, který umožňuje lidem použít více než jeden hlas. Je přesvědčený, že pokud by se nový systém začal využívat, přinese lepší výsledky a tím i spokojenější voliče.

Březnové přeskupení v RSJ se dotklo rovněž dosud druhého největšího akcionáře a kulturního mecenáše Václava Dejčmara, jeho aktuální podíl klesl k hranici 10 procent.

Výkonnost obchodníka RSJ se podle novin pohybuje dlouhodobě kolem 100 milionů korun zisku ročně. Skupina je však aktivní i v dalších investičních oblastech. “V současnosti je ale RSJ i značkou fondů soukromého kapitálu…Ty zahrnují aktiva v řádu desítek miliard korun, většina investic je ale teprve v raném stadiu a větší výnosy mají přicházet později. Typově jde o nemovitosti ve fázi výstavby či technologické start-upy. Na první pohled nejatraktivnější se může zdát projekt luxusního hotelového resortu v Zanzibaru. Ten by měl být ale dokončen až v roce 2017. Dům v pražské Revoluční ulici by měl stát do dvou let,” uvedly HN.