Schillerová poslala věrným celníkům statisíce na odměnách

Bývalá ministryně financí těsně před odchodem štědře odměnila vedení celní správy. Statisíce se jim budou započítávat do případného odchodného.

Ministryně financí Alena Schillerová těsně před svým odchodem rozhodla o mimořádné odměně pro šéfa Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka. 2. listopadu – tedy skoro měsíc po volbách, kdy už bylo jasné, že z ministerstva odejde – schválila Schillerová celníkovi Poulíčkovi dvě stě dvacet tisíc korun jako mimořádnou prémii. Jeho prvnímu zástupci pak poslala 9. listopadu 135 tisíc korun.

Redakci Neovlivní.cz údaje o odměnách oficiálně potvrdila celní správa na základě žádosti dle tiskového zákona.


Schillerová a Poulíček. Fotku pořídili najatí fotografové loni v létě, kdy ministryně blahopřála šéfovi celníků na svém Instagramu k narozeninám. Foto: Ministerstvo financí

Milan Poulíček se stal šéfem celníků v roce 2016 po nástupu Andreje Babiše na ministerstvo financí. Poté, co Babiše vystřídala Schillerová, Poulíček ve funkci zůstal. A vedení celní správy platilo po celou dobu její ministerské kariéry za nejvěrnější spojence ministryně.

Sama Schillerová také ostatně celníky často využívala pro svoji propagaci. Jako například když je přiměla, aby se účastnili Dne zdraví, který platil stát a tehdy vládní politici z hnutí ANO jej využili ke své kampani.

Bývalá ministryně celníky využila také jako stafáž během kampaně, kterou si zadalo přímo hnutí ANO. A kterou se pak pochlubila na svých soukromých účtech na sociálních sítích.


Alena Schillerová pózuje s celníky v rámci předvolební kampaně ANO. Viz. vpravo dole: Zadavatel a zpracovatel ANO 2011. Foto: Hnutí ANO

Celní správa byla po ruce i ve chvíli, kdy někdejší ministryně potřebovala pro své najaté fotografy vykázat také nějakou práci pro resort. A fotografy zaúkolovala výrobou propagačního videa celní správy. To samé video už přitom vzniklo v rámci celní správy jen necelý měsíc před tím. Detaily v tomto článku.

Za co přesně si generální ředitel Poulíček vysloužil takovou mimořádnou prémii, to ministryně neupřesnila. Na dotaz redakce Neovlivní.cz nereagovala. Každopádně už v roce 2019 byl Poulíček na návrh ministerstva financí a Babišovy vlády povýšen do hodnosti generála.

Samotná mimořádná odměna, kterou Poulíček inkasoval ke svému statisícovému platu a osobnímu ohodnocení, mu přišla na účet ve chvíli, kdy se formovala nová vláda. Pokud by Poulíček odcházel z funkce, částka z mimořádné odměny by se mu započítávala do takzvaného odchodného.

Na případu šéfky finanční správy Taťány Richterové jsme přitom popsali, že uvnitř resortu existuje plán, jak lidem spojeným s Babišovou garniturou zajistit při případném nuceném odchodu štědré “výpalné”.


ČTĚTE TAKÉ: Milionový zlatý padák pro šéfku finanční správy


Původně přitom vznikl už před lety kvůli bývalému šéfovi finanční správy Martinovi Janečkovi, na kterého někdejší premiér a jeho ministryně financí hodili takzvané zaklekávání na firmy skrze zajišťovací příkazy. Janeček měl původně odejít s milionovým zlatým padákem, nakonec ale zůstal v soustavě finanční správy a jen se přesunul na méně exponovanou pozici na kraj. Princip padáku ale zůstal a chtěla jej nyní využít i Richterová. Popsali jsme ZDE.

Mimořádná listopadová odměny pro šéfa celní správy Poulíčka přitom nebyl jediná. Alena Schillerová jej za loajální služby odměnila už v srpnu, kdy rozhodla o tom, že mu k platu navíc pošle mimořádně dalších 130 tisíc korun. To vše v roce, kdy země bojovala s epidemií covid, státní správa jela na půl plynu a naopak například zdravotníci museli na slibované odměny od Babišovy vlády čekat i půl roku.

Aktualizováno o reakci Martina Janečka: “Odchodné ředitele finanční správy nevzniklo kvůli mě. Šlo o jednotný nástroj napříč státní správou, který byl schválen v rámci zákona o státní službě.”

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo financí

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email