Sedlák versus Agrofert. Policie prověří starý obchod

Podnikatel v zemědělství Bohumír Rada, známý díky příběhu spáleného obilí, které, jak tvrdí, mu na poli u Velkého Karlova měla zničit chemií firma patří holdingu Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše, našel zastání u policie. Byť u jiného případu. Podle deníku Právo se bude pražská policie znovu zabývat způsobem, jakým Agrofert před pěti lety odkoupil jeho společnost Agro Jevišovice.

Právo ve svém čtvrtečním vydání píše, že žalobce městského státního zastupitelství vyhověl stížnosti Bohumíra Rady. Ohradil se proti tomu, že policie odložila vyšetřování okolností, za kterých Babišův Agrofert převzal společnost Agro Jevišovice ze Znojemska. Žalobce teď policii přikázal případ znovu otevřít.

Mohlo by vás zajímat

» Aféra Babišova Agrotecu: Získali jsme obžalobu
» Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování Babišova holdingu?
» Zastaví proces s Agrotecem právní klička politiků?

Rada, který do roku 2011 Agro Jevišovice vlastnil, tvrdí, že Agrofert postupoval v rozporu se zákonem – porušil podmínky pro převod akcií z firmy na firmu tak, jak je definovala smlouva. Škodu, která mu měla vzniknout, už před časem vyčíslil na 11 milionů korun.

“Zjednodušeně jde o to, že převod akcií na dceřinou společnost Agrofertu Navos byl ve smlouvě podmíněn odkoupením několika pohledávek právě firmou Navos. Zmíněné pohledávky ale odkoupil místo ní přímo Agrofert,” řekl Právu Radův advokát Petr Vališ. Notář tedy podle něj neměl co vydávat dotčené akcie z úschovy.

A podle státního zástupce, který případ nechává otevřít, je to právě role notáře, kterou během předchozího šetření policie nedostatečně posoudila. Především z pohledu možné zpronevěry či porušení povinností při správě cizího majetku.

Právo cituje z usnesení žalobce, ve kterém se píše: “Na základě shromážděných důkazů je přitom zcela zřejmé, že buď porušil své povinnosti vyplývající ze svěřenecké smlouvy týkající se úschovy a vydání akcií, nebo byl uveden v omyl, pokud mu byla předložena padělaná smlouva o převodu pohledávek mezi bankami a společností Navos.”

Agrofert odmítl situaci komentovat s tím, že probíhající spory nekomentuje nikdy.

Sám Andrej Babiš už se v minulosti na Radovu adresu vyjádřil několikrát, označil ho za notorického lháře a manipulátora. Dost podobně ovšem mluví i Rada o Babišovi. Ve známém dokumentu o vzestupu Andreje Babiše v politice s názvem Matrix AB označil vicepremiéra za člověka, který ho zákeřně zlikvidoval.