Zastaví proces s Agrotecem právní klička politiků?

Společnost vicepremiéra Andreje Babiše Agrotec už je sice v kauze zmanipulovaných zakázek na státní poště v pozici obžalovaného, nakonec ale může z celého případu vyklouznout. Právníci nyní řeší, jestli už se na Agrotec vztahuje novela zákona o trestní odpovědnosti firem. Ta nově umožňuje firmám za určitých okolností z trestního stíhání vyváznout bez postihu.

V obžalobě to státní zástupci napsali jasně: kvůli podezření z ohýbání zakázek na České poště posíláme k soudu i firmu Agrotec jako takovou, protože z ovlivňování tendrů je obžalovaný vysoce postavený manažer společnosti. To samotné podle současného znění zákona stačí, aby šla firma k soudu, u kterého jí v krajním případě může hrozit až zrušení.

Obžalovaný Babišův manažer Pavel Richter totiž podle žalobce neměl motivaci sám o sobě se zakázkami manipulovat.

“Ing. Pavel Richter se popsaného jednání dopustil jako její vedoucí zaměstnanec ve smyslu § 11 zákoníku práce vykonávající řídící činnost, a to jménem, v zájmu i v rámci činnosti společnosti Agrotec,” napsal státní zástupce Zdeněk Matula do obžaloby pro soud.

Ke kauze Agrotec

Zdroj: agrotec.cz
» Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování Babišova holdingu?
» Aféra Babišova Agrotecu: Získali jsme obžalobu
» SPECIÁL: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu

O novele zákona

paragraf_zakon_bludiste_justice_soudy_pravni_klicka
» Zrušení firmy za pomluvu navrhl komunista. Nejde o média, slibují politici
» Benešová připravila právní kličku. Přitom hájí firmu, které se dotkne
» Babišův Agrotec zřejmě unikne soudu, chystá se změna zákona
» Stát ochrání firmy před stíháním, ty přitom v boji s korupcí zaostávají

Nové znění zákona o trestní odpovědnosti firem, které navzdory Senátu schválila Poslanecká sněmovna, ale Agrotecu a dalším stíhaným společnostem významně pomohl. Převedeno do praxe: už nestačí selský rozum, který ukazuje, že Pavel Richter jednal v zájmu firmy a v její prospěch. Pokud se ukáže, že Agrotec Richtera dostatečně proškolil v etice byznysu a nechal mu podepsat etický kodex, je z kauzy bez ohledu na realitu venku. Firmy Andreje Babiše si přitom zakládají na tom, že mají všechny etické standardy velmi přísně nastavené.

Postavení firmy ministra financí v celé kauze zmanipulovaných poštovních zakázek nyní studuje soud. A s nejvyšší pravděpodobností to bude právě až soud, kdo rozhodne, jestli se na Agrotec už vztahuje novela, či nikoli.

Státní zastupitelství, které proti novele původně protestovalo, nyní o pozici ministrovy firmy nechce spekulovat.

Byl to dříve právě žalobce kauzy Agrotec Zdeněk Matula, který je současně prezidentem Unie státních zástupců, kdo byl nekompromisní: “Půjde o zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob.”

Babišův Agrotec v tom není sám, z trestních kauz by mohly vyváznout firmy spojené s případem někdejšího hejtmana Davida Ratha a veřejných zakázek Středočeského kraje, nebo stavební gigant Metrostav.

Na přelomovou změnu zákona upozornil letos zjara deník Neovlivní.cz. Novelu mají na svědomí právníci z ministerstva spravedlnosti vedeného Babišovým stranickým kolegou Robertem Pelikánem a jejich spojenkyně ze Sněmovny, někdejší ministryně spravedlnosti a dnešní poslankyně za ČSSD Marie Benešová (více zde »).

Právě Benešová nové znění paragrafu 8 ve vládní novele zákona o trestní odpovědnosti firem ve sněmovně jako pozměňovací návrh předložila. Mimochodem – jedním z klientů advokátní kanceláře Marie Benešové byl v minulosti právě Metrostav, kterého se novela týká.

Novelu se ještě pokusili zvrátit senátoři, kteří tuto pasáž odmítli. “Byl bych rád, kdyby i v dolní sněmovně pochopili, že o vině má rozhodovat soud, a ne sepsaný kodex,” komentoval postoj Senátu zpravodaj zákona senátor Miroslav Antl.

Jenže Sněmovna následně Senát přehlasovala a prezident nové znění zákona v červnu podepsal. “Trestní stíhání právnických osob byla zatím vedena jako výjimečná. Jenomže právnické osoby v našem životě hrají stále větší úlohu. Budeme je stíhat jen v případě, že trestný čin byl spáchán jen v zájmu právnické osoby buď managementem, nebo běžným pracovníkem na pokyn vedení, či zanedbáním prevence,” obhajoval v Senátu novelu ministr Pelikán.

Jen na okraj: v novele se objevilo i nové ustanovení, které umožní zrušit firmu za pomluvu (psali jsme zde »). Chystaná změna se může stát bičem na nepohodlná nezávislá vydavatelství. Nově je bude možné zrušit, když jeho média zveřejní zprávu, kterou justiční aparát označí za pomluvu. Tento paragraf navrhnul komunista a někdejší policista Zdeněk Ondráček, s nímž se Andrej Babiš radil v bezpečnostní otázkách a řešili i zakládání bezpečnostní divize Agrofertu.

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly