Stát potichu vypsal jednu z nejcitlivějších zakázek v historii

Státní podnik Česká pošta, která kromě dopisů zajišťuje řadu strategických služeb, se snaží najít nového dodavatele veškerých bezpečnostních systémů či dálkového monitoringu objektů. Cenu zakázek odhaduje pošta téměř na půl miliardy korun. Dosavadní praxe v oblasti bezpečnosti je přitom jedním z velkých kostlivců státního podniku. Podle informací deníku Neovlivní.cz se o ní intenzivně zajímá policie.

Generální ředitel České pošty Martin Elkán, který byl jmenován do funkce teprve vloni, a ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD rozjeli odvážnou operaci. Snaží se přesoutěžit dodavatele veškerých bezpečnostních systémů pošty.

Přestože jde dlouhodobě o jednu z nejkritizovanějších oblastí státního podniku, nikdo dosud nenašel odvahu k vypsání otevřeného výběrového řízení.

Důvodem je, že bezpečnostní systémy obstarává už od května 2001 firma ALKOM Security a.s. Od té doby s ní pošta několikrát obnovila rámcovou smlouvu. V listopadu 2013 poslalo ministerstvo vnitra do pošty kontrolu, která konstatovala, že “pošta nepostupovala v době uzavírání původních smluvních vztahů se společností ALKOM účelně a hospodárně”.

Podezření, že za zabezpečení poboček platí pošta více, než je trží cena, od té doby sílí. Nyní celou věc podle zjištění Neovlivní.cz prověřuje policie a dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Zlom přišel v pátek 10. července, kdy vedení pošty potichu vypsalo dvě nové soutěže téměř za půl miliardy korun. Součástí výběrového řízení je například “realizace revizí, kontrol, servisu, údržby, měření, montáží, demontáží a provádění nových instalací následujících zabezpečovacích a slaboproudých bezpečnostních systémů v objektech zadavatele v rámci ČR”. Tedy poplachové zabezpečovací a tísňové systémy, analogové a kamerové systémy, biometrické systémy či domácí telefony a videotelefony.

“Vedení pošty se snaží ve všech směrech zvyšovat efektivitu a snižovat náklady. Segment bezpečnosti nemůže být výjimkou. Pokud jsem informován, tak výběrová řízení jsou paralelním řešením k dlouhodobým jednáním, jež nepřinesla uspokojivý výsledek,” řekl deníku Neovlivní.cz ministr vnitra Milan Chovanec.

Kvalitní zabezpečení České pošty je přitom jedna ze strategických záležitostí státu. Pošta zajišťuje v zemi řadu důležitých služeb jako třeba listovní služby či datové schránky. Převáží také obrovské množství peněz. Firma, která má bezpečnost pošty na starosti, má tedy přístup k velmi citlivým informacím.

Ministerstvo vnitra i vedení pošty mají podle dokumentů, které má deník Neovlivní.cz k dispozici, obavy nejen z toho, že nynější služby jsou příliš drahé. Ale především z monopolního postavení firmy ALKOM v oblasti bezpečnosti státního podniku. Tedy – že je pošta na dodavatelské společnosti příliš závislá.

“Snažíme se maximálně zvyšovat efektivitu a snižovat náklady a současně neohrozit bezpečnost našich zaměstnanců. To je pro nás klíčové,” uvedl ředitel pošty Martin Elkán.

Někteří klíčoví manažeři pošty se už v minulosti snažili řešit zabezpečení pošty. Například v roce 2012 vypověděl bezpečnostní ředitel Radim Bureš letitou stamilionovou smlouvu se společností Alkom.

Krátce poté ale skončil. Smlouva nakonec “pouze” přešla na dceřinou firmu pošty a pokračovala dál.

Majitel firmy ALKOM zatím na dotaz deníku Neovlivní.cz nereagoval.