Stát sebral zdravotníkům třetinu odměn

Lékaři a sestry nedostali odměny v takové výši, v jaké jim vláda Andreje Babiše slibovala. Třetinu z částky si obratem vzal stát zpět na dani a odvodech.

Premiér Andrej Babiš opakovaně mluví o tom, jak jeho vláda pomáhá lékařům, sestrám a zdravotníkům. Zejména se chlubí tím, jaké odměny jim poslal za jejich práci během epidemie covid-19. “My děláme pro zdravotnictví moc….Investujeme, nikdy tolik peněz do zdravotnictví nešlo jako doposud,” řekl například v debatě před krajskými volbami.

A jaká je realita? Nejenže zdravotníci museli na jarní odměny za měsíce březen, duben, květen čekat kvůli liknavosti bývalého ministra Adama Vojtěcha a ministryně financí Aleny Schillerové až do listopadové výplaty.

Když teď dostali výplatní pásky, nestačili se divit. Místo slibovaných 75 tisíc, jim dorazilo o třetinu méně. Tuto třetinu si obratem vzal zpátky stát na daních a odvodech.

Informace od lékařů a sester redakci Neovlivní.cz potvrdila šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

“Opakovaně jsem zdůrazňovala, že když přijdou odměny na výplatní pásky, tak to bude v reálu skoro o třetinu méně. 75 tisíc bylo v hrubém, když odečtete pojištění a daně, tak jste úplně jinde. Navíc lékaři vesměs “spadli” do sazby 23 procent, takže pokles je ještě větší. Na záchrankách to v létě vypadalo tak, jako by nedostali výplatu za ten konkrétní měsíc. Moje argumentace při dojednávání odměn s paní Schillerovou se částečně od zdanění odvíjela. Vysvětlovala jsem, že stát dostane skoro okamžitě jednu třetinu zpátky,” uvedla Žitníková, která při debatě s ministryní financí tehdy neuspěla.


ČTĚTE TAKÉ: Premiér tvrdil, že poslal zdravotníkům odměny. Doteď nic neviděli


Zdravotníci se tak cítí podvedení a hrozí soudem. “Ty odměny navíc většina nemocnic nezapočítává do průměrné mzdy, čímž ty zaměstnance krátí na náhradách. To budeme řešit, možná i soudně. V pátek k tomu mám jednání s ministrem,” dodala šéfka zdravotnických odborů.

Celkem vláda Andreje Babiše slíbila na odměny do nemocnic vyhradit 11,2 miliardy korun.

Zatímco slibované odměny pro doktory a sestry provázejí obstrukce ze strany státu, ten, kdo je zčásti způsobil – Adam Vojtěch v pozici ministra – na své věrné v úřadu nezapomněl. SeznamZprávy v létě vypátraly, že ministr jim zařídil mimořádné odměny za to, že během nouzového stavu sháněli ochranné pomůcky proti koronaviru. Zdůvodnění bylo: mimořádné pracovní nasazení během nouzového stavu.

Jen připomínáme: byl to právě Vojtěchův tým, kdo zjara zcela selhal a nedokázal vybavit ochrannými pomůckami nemocnice ani ústavy sociální péče. Situaci tehdy stát musel řešit miliardovými transakcemi z Číny, které si vzalo pod sebe ministerstvo vnitra. Vojtěchův tým dokázal uspokojit jen zlomek poptávky, jeho nákupy navíc byly předražené, jak už jsme zjara upozornili.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Cítí premiér Andrej Babiš alespoň nějakou odpovědnost za situaci, do které zemi dostal? Tíží ho vysoký počet mrtvých? A co ho v éře covid nejvíc zajímá? Komu pomůže nebo jak to bude vypadat? Sondu do aktuálního stavu duše AB přinášíme v listopadovém časopise Neovlivní.cz.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email