Data: Sobotka jde proti většinovému mínění, Zeman a Babiš ho drtí

Sobotka, Babiš, Zeman. První dva čeká už na podzim první reálné měření sil během krajských voleb. Třetí z nich “to” má sice až za dva roky, současné turné po regionech si lze však těžko vykládat jinak než jako předzvěst kampaně před prezidentskými volbami ». Jakou agendu vytahují? A souzní s náladami ve společnosti, jak je zrcadlí výzkumy veřejného mínění?

Redakce Neovlivní.cz analyzovala z novinových článků, jaká témata momentálně tři nejsledovanější politici akcentují. Pominuli jsme ta, která jen těžko přežijí příští měsíc či dva – typově oblíbenou agendu Miloše Zemana o odebírání dětí v Norsku – a zaměřili se na pět klíčových oblastí. Uprchlíci, bezpečnost, Evropská unie, daňová zátěž a ceny.

Výroky politiků jsme porovnávali jednak s poledními daty z průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, jednak i v čase, aby bylo zřejmé, zda a jak se postoje premiéra, vicepremiéra a prezidenta mění/vyvíjí.

Prosté srovnání nevychází dobře pro Bohuslava Sobotku; ve třech případech z pěti se s tím, jak vypadá většinový názor respondentů průzkumů, neshoduje. A u jedné otázky je sporné, zda si svým postojem může “přihrát” přízeň voličů. Oproti tomu Miloš Zeman a Andrej Babiš s hlasem lidu rezonují – anebo rezonovat postupem času začali. Posuďte sami.

Řekli o uprchlících:

uprchlici


spravna2

U obou otázek v podstatě není co řešit. Češi se – jak vidno z grafů – stavějí k uprchlíkům a migrantům stále odmítavěji. A stabilně téměř 80% populace považuje migraci za bezpečnostní hrozbu. S názorem lidu nejlépe korespondují výroky prezidenta, které v čase jen přitvrzují. Vicepremiér Babiš svou rétoriku v čase změnil, ještě na podzim nepochyboval, že by se tu našla pro běžence pracovní místa. Premiér Sobotka v té době mluvil hodně komisně; stavěl se proti kvótám, kterými by Brusel přidělil Česku určitý počet běženců, ale nezpochybňoval, že budeme cizince přijímat. Jeho pozdější výroky pak jdou zcela proti proudu.

Čili zisky pro Babiše a Zemana, nikoli pro Sobotku.


 

O euru:

spravna6

Euro Čechy nijak zvlášť nepálí, ruku na srdce, toto téma jistě neovlivní výsledky podzimních voleb. Problematika EU a budoucí podoba unie je však tématem mnoha uplynulých měsíců. A protože se všichni tři politici profilují jako prounijní, vybrali jsme pro porovnání s náladami veřejnosti právě jejich přístup k euru. Dvě třetiny Čechů společnou evropskou měnu nechtějí. Propagátorem eura byl dlouho Miloš Zeman, ale i ten v posledních měsících “sundal nohu z plynu” a na dálku kárá Řecko za nekázeň. Svými výroky o Grexitu způsobil diplomatickou roztržku, od té doby už za euro nepléduje. Kdo by euro chtěl, i podle volebního programu, je ČSSD. Premiér Sobotka však ve vládě nemá partnery, se kterými by se do projektu pustil.

Opět: plusové body pro Zemana a Babiše, pro Sobotku ne.


 

Obecně o daních:

spravna4

České ekonomice se podle všech parametrů daří a i domácnosti hodnotí svou situaci příznivěji než v předchozích letech. Slib ČSSD, že zavede pro největší podniky druhou, o něco vyšší sazbu daně, však skončil u ledu (neprošel přes Babiše) a ve svých komentářích tak může s výroky o tom, jak by bohatí měli platit mnohem víc, bodovat jen prezident. Kabinet zatím představuje jeden nástroj za druhým, kterými chce zlepšit výběr daní; v tuto chvíli však lze těžko posoudit, zda se např. elektronická evidence tržeb promění pro vicepremiéra ve volební zisky či ztráty.

Prozatím: Plus pro Zemana, remíza pro Babiše a Sobotku.


 

O DPH:

spravna5

Jediná otázka, u které Miloš Zeman neragoval tak, jak by nejlépe odpovídalo veřejnému mínění. Jednoznačný zisk pro Bohuslava Sobotku: Zatímco o výkřiku Andreje Babiše, jak sníží DPH u sudového piva, se psalo jako o jednoznačně populistickém kroku, který ve skutečnosti pivo nezlevní, Sobotka zareagoval vlastním protinávrhem na snížení DPH u základních potravin. V návazných rozhovorech si pak dal velmi záležet na tom, aby vypočetl, co všechno by sociální demokraté rádi zlevnili poté, co už snížili DPH u léků a knih.

Čili: Zisk pro Sobotku i Babiše, nikoli pro Zemana.


Poslední karta zobrazuje aktuální důvěru občanů. Jak vidno, u Zemana stále roste, u Sobotky se stále propadá, u Babiše se propad důvěry zastavil.

Důvěra v ústavní činitele, CVVM