Tajné služby pátrají po imámovi. A sledují dalších devět radikálů

Specialisté na islámský terorismus sledují v současné době zhruba desítku tuzemských muslimů, u nichž existuje reálné podezření, že by se mohli významně radikalizovat. Neovlivní.cz to zjistilo při pátrání po osudu někdejšího pražského imáma Samera Shehadeha, který letos zmizel ze země poté, co se o něj začaly úřady zajímat kvůli šifrovanému vzkazu jeho souvěrcům. I přes varovné zprávy o radikalizaci několika osob se ale agenti tajných služeb shodují: teroristickým útokům na našem území stále nic nenasvědčuje.

Bývalý pražský imám Shehadeh není jediný, u koho podle tajných služeb existuje podezření z významné radikalizace. Zatímco Shehadeh odcestoval do zahraničí, další podezřelí muslimové se pohybují na území České republiky.

“Není jich tu mnoho, ostatně muslimská komunita tu není nijak početná. Těch, kteří mají sklony k radikalizaci a je třeba je pečlivě monitorovat, je tu do desítky,” uvedl státní úředník obeznámený se zprávami tajných služeb o islámském terorismu na území České republiky.

Mohlo by vás zajímat:

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube
» Tajné služby řeší šifrovanou zprávu bývalého pražského imáma
» Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí
» Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety
» Dramatická razie v mešitě bude mít soudní dohru

Jejich nebezpečí podle něj spočívá především v tom, že se snaží mezi mladými lidmi naverbovat konvertity k islámu. Někteří z nich se chlubí, že jich mají na kontě desítky.

O tom, že by některý z nich připravoval teroristický útok nebo byl aktivně ve spojení s nějakou teroristickou skupinou, ale tajné služby informace nemají. Taková hrozba je stále spíše potencionální.

Konstatuje to ostatně i loňská výroční zpráva jedné z tajných služeb BIS: “I na území ČR existuje potenciální hrozba teroristického útoku islamistických džihádistů napojených na takzvaný Islámský stát, případně na skupinu Džabha an Nusra.”

Sledovaní muslimové mají podle zjištění Neovlivní.cz zázemí především v Praze a Brně. Kromě nich ale tajná služba BIS sledovala ještě dvě další skupiny.

Tu první tvoří vesměs Češi, kteří projevili sympatie k Islámskému státu či podobným uskupením. “U většiny z nich byly prezentované názory projevem psychické lability, frustrace či přímo nemoci. Žádný z nich nedisponoval vazbami na islamistická uskupení a často ani na žádné místní muslimské komunity,” píše BIS.

Do druhé skupiny patřili ti, kteří se chtěli připojit k teroristům v Sýrii. “Jednalo se celkem o sedm osob původem z islámského světa, které krátkodobě pobývaly v České republice,” uvádí BIS.

Redakce Neovlivní.cz před časem získala unikátní rozhovor s jedním z členů bezpečnostní komunity, který popsal, jak tajné služby radikály sledují. “Potencionálně nebezpečných muslimů jsou tu tak dvě tři desítky. Jsou to lidé schopní vyjadřovat se jako radikál, přesvědčit okolí o správnosti svého počínání a ovlivnit další,” řekl tehdy v rozhovoru z tištěného magazínu Neovlivní.cz, který jsme odemkli i pro web.

Rozhovor najdete zde ».