Tajné služby řeší, kdo se snaží zmanipulovat tendr na Dukovany

Lékař zadržený v Koreji si svá slova o tom, že mohlo jít o pokus o diskreditaci kvůli atomové zakázce, nevymyslel.

Tajné služby řeší, kdo se snaží ovlivnit největší zakázku novodobé historie: tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Prasklo to díky incidentu ve vládním letounu, kterým česká delegace v dubnu letěla do Jižní Koreje. V tuzemských bitvách o jádro to ale není poprvé, píše aktuální časopis Neovlivní.cz.


Ilustrace: Shutterstock

Ten příběh vypadá jak spadlý z Marsu. Společensky unavený vojenský lékař měl sáhnout na pozadí korejské hygieničce, která v polovině dubna po přistání v Soulu cestujícím vládního speciálu měřila teplotu. Nemilá, ale ne zcela výjimečná událost. Insideři potvrzují, že ne všichni členové vládních delegací se při zahraničních cestách v letadlech vystříhají alkoholu.

Případ však dostal zcela jiné obrysy poté, co podplukovník Ústavu leteckého zdravotnictví skončil v Soulu zadržen a začal překvapivě tvrdit: řekli mi, že to může být provokace kvůli dostavbě Dukovan.

Jeho advokát Julius Kramarič to obratem dementoval slovy, že to je celé nedorozumění. Ministr dopravy Martin Kupka, který byl v čele delegace do Koreje, celou věc svedl na opilost armádního doktora. A nad případem všechny strany urychleně zavřely vodu.

Jenže ne tak úplně. Případ poprvé napřímo nasvítil, jak tuhá bitva o zakázku se v zákulisí odehrává. Výstavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech za více než 160 miliard je největší investicí České republiky od listopadu 1989 a aktuálně i největší zakázkou v Evropě. O vítězství usilují severoamerický Westinghouse, Francouzi z EDF a právě jihokorejská firma KHNP. Případ má kvůli dodávkám obohaceného uranu také geopolitické dopady.

A redakce Neovlivní.cz při pátrání po okolnostech příběhu z letadla zjistila, že tajné služby skutečně řeší, kdo chce obří tendr zmanipulovat.

„Ten doktor si to nevymyslel. Na palubě letadla byli i lidé z českých tajných služeb a jeden z nich po tom incidentu doktorovi skutečně řekl, že se mohlo jednat o provokaci související s bojem o zakázku v Dukovanech,“ uvedl pro Neovlivní.cz svědek případu. „Všichni jsme tam věděli, že pracuje pro tajnou službu. Ani on totiž nebyl zcela střízlivý.“

To, že součástí Kupkovy mise do Koreje byli i členové zpravodajských služeb, redakce následně ověřila i v bezpečnostní komunitě. „Bylo jich tam víc. Své lidi tam vyslalo hned několik služeb, právě kvůli zakázce na Dukovany,“ uvedl vysoce důvěryhodný zdroj ze státní správy.

Mimochodem o měsíc dřív do Jižní Koreje vyrazil i šéf tajné služby BIS Michal Koudelka. Jak BIS potvrdila ve své zatím poslední výroční zprávě, dukovanský tendr a pokusy o jeho ovlivnění dlouhodobě sleduje: „V oblasti energetické bezpečnosti se BIS zabývala přípravou projektu výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech, zejména pak snahami ovlivnit projekt ve prospěch některého ze zájemců.“

Co se odehrává v zákulisí miliardové zakázky. Kdo vyvíjí nevybíravý tlak? A kdo se snaží vystrnadit konkurenci? Investigaci přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Exministryně zatajila, že vlastní akcie. Případ má na stole policie

Musíme se odnaučit lhát. Poslední rozhovor se Soňou Červenou

Atomové kompro, zatajené majetky člena Fialovy vlády a ústup ze slávy Lenky Bradáčové

Vážit se to nebude. Proč přetížení kamiony nerušeně ničí dálnice


Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email