Top 10 vlivu v Praze – číslo 8

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města. Druhou desítku najdete ZDE


ČÍSLO 8: LUDĚK SEKYRA

Narozen 8. února 1964 v Českém Krumlově, podnikatel, miliardář, největší sponzor KDU-ČSL.

Luděk Sekyra, developerSpolumajitel společnosti SEKYRA GROUP REAL ESTATE N.V. ovlivňuje pražskou politiku vlastně už od 90. let. Jako jeden z největších developerů se kontaktům s politiky a magistrátem nevyhne, Sekyrův holding staví v Praze celé čtvrti.

Do TOP 10 žebříčku Neovlivní.cz dostala Sekyru souhra několika faktorů: velké peníze, obří investice v Praze, politické kontakty a sponzoring KDU-ČSL. Lidovci jsou totiž vládní stranou v celostátní i pražské politice.

Sekyra patří mezi nejbohatší Čechy: časopis Forbes odhadl jeho majetek na čtyři miliardy korun. A byť je to tak trochu virtuální číslo, protože většinu financí mají jeho společnosti investovány do rozjetých či teprve připravovaných projektů, které nemusí dobře dopadnout, už samy peníze mu přinášejí podstatný vliv v Praze. V žebříčku Neovlivní.cz získal za svou “peněženku” 90 %.

Dnes Sekyra Group staví či připravuje celé nové městské části v centrálních pražských lokalitách: Rohan City, Smíchov City a Žižkov City. Jeho obří investice jsou druhým důležitým faktorem, proč získal pozici osmého nejvlivnějšího člověka v Praze. Zjednodušeně řečeno: do jisté míry záleží na Sekyrovi, jak bude metropole vypadat.

Sekyra ale vždy uměl těžit i z rozsáhlých kontaktů. Tedy toho, že jeho miliony lákají politiky, úředníky i lobbisty, a jejich přízeň pak dokázal využít v byznysu. Ve Špindlerově Mlýně rád lyžoval s letitou šedou eminencí Prahy, lobbistou Romanem Janouškem, dobře se znal i s někdejším primátorem Pavlem Bémem z ODS či sociálními demokraty. A v Praze získal řadu významných zakázek.

Pro Sekyru v minulosti neexistoval nikdo, s kým by se nespojil, pokud by mu to pomohlo k zajímavému byznysu. A to včetně kmotra podsvětí Františka Mrázka, s jehož skrytou pomocí se v roce 2000 pokoušel získat stavební firmu IPS. Vyšlo to najevo díky známému policejnímu spisu Krakatice.

“Na byznys nemůžeme úplně uplatňovat pravidla nějakého morálního radikalismu. V byznysu sledujeme soukromé zájmy. Ve veřejném životě zase sledujeme veřejné zájmy,” komentoval to kdysi.

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Luděk Sekyra

Poslední roky Luděk Sekyra prokázal politickou prozíravost: vsadil na lidovce, a to v době, kdy jejich návratu na politické výsluní mnoho lidí nevěřilo. V letech 2011 až 2014 daroval KDU-ČSL téměř pět milionů korun a významně jí pomohl uspět v parlamentních i komunálních volbách. A svého muže má i v pražské vládní koalici: lidovce a vlivného radního pro kulturu Jana Wolfa. Konexe mu tedy přinesly 70 procent bodů.

“Člověk má nějakou politickou identitu, vnímá lidi v politickém prostoru. A ta identita se časem mění. Je to o tom, že si člověk v určité fázi uvědomí, že by v životě, podnikání a pohledu na svět měl mít nějaký morální kompas. Myslím, že křesťanská demokracie, středopravá hodnotově ukotvená strana, nám jakýsi takový kompas může poskytovat,” vysvětluje Sekyra, proč podpořil lidovce.

Luděk Sekyra zvyšuje svou cenu i členstvím ve správní radě i akademické obci Harris Manchester College, která je součástí Oxfordské univerzity. Od roku 2014 je potom dokonce členem kolegia rektora univerzity. Díky tomu může politikům zajišťovat mezinárodní kontakty.

A co říká Luděk Sekyra o vlivu? “Je to situace, kdy můžete své názory nejen svobodně šířit, ale kdy je také někdo poslouchá a respektuje.”

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 10

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 9