Topolánek se rozepsal o praktikách při volbě Klause, zapřáhl policii

Před několika týdny vrhl expremiér Mirek Topolánek na knižní pulty soubor svých projevů a poznámek. Kniha s názvem Hlavně se neposrat zaujala i policisty. Zvláště pasáž o okolnostech druhé volby Václava Klause prezidentem. Podle pátečních Hospodářských novin hodlá možnou korupci znovu prověřit státní zástupce Jan Lelek z Prahy 1.

Byla to velká divočina, než byl Václav Klaus v únoru 2008 znovu zvolen prezidentem. Abychom si oprášili paměť, politici napříč stranami se tehdy vzájemně obviňovali z korupce a vydírání.

• Pět politiků dostalo v obálce nábojnice, dalším chodily výhrůžné sms.

• Zákonodárci ČSSD obvinili svého (ze strany čerstvě vyloučeného) kolegu Evžena Snítilého, že za podporu Václava Klause vzal peníze.

• Mikrofony na Pražském hradě nahrály soukromou přestřelku tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera s lídrem Strany zelených Martinem Bursíkem. “Respektuji to, že máš svého kandidáta, nicméně máš taky nějakou povinnost respektovat, aby došlo k nějaký shodě… Vytíráš si prdel s těma ostatníma. Jinými slovy říkáš, že tihleti, tihleti si vytřou prdel s tam těma… Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet!” 

Senátor Josef Novotný tvrdil, že se ho dva senátoři z ODS pokusili uplatit; nabízet mu měli dva miliony korun za hlas pro Klause.

• Během prvního kola volby prezidenta zkolabovali hned tři politici, což bylo roznětkou k prudké hádce, kdo na koho tlačil tak, až se zhroutil.

• Pár dní před volbou prezidenta se v pražském hotelu Savoy odehrály nejméně dvě důvěrné schůzky mezi Klausovým kancléřem Jiřím Weiglem a tehdejším Zemanovým člověkem, kontroverzním Miroslavem Šloufem. I když panovalo podezření, že Šlouf s Weiglem jednali o získání části hlasů ČSSD pro tehdejšího prezidentského kandidáta ODS – Václava Klause – podstata příběhu se nikdy nevyšetřila. Na stole jej sice žalobci měli, šlo jim však jen o to zjistit, kdo nahrávku pořídil a vynesl.

I další, výše popsané hradní eskapády nakonec vyústily jen ve dvě trestní oznámení. První podal senátor Novotný, druhým kontroval senátorský klub ODS s tím, že se politik snaží stranu očernit. Obě oznámení policie o čtyři měsíce později pro nedostatek důkazů odložila.

Mohlo by vás zajímat

» Odchází žena, která měla roky pod palcem klíčové kauzy
» Jak se opoziční smlouva podepsala na ruském vlivu v Česku
» Uprchlého podnikatele Savova navštívil v Londýně Václav Klaus
» Topolánek s Pecinou na Slovensku legalizují černou bionaftu
» Čtyři roky pro Dalíka. Ani soudy si nejsou jisté, co se vlastně stalo

“Policisté provedli v rámci trestního řízení celou řadu úkonů, prozkoumali všechny dostupné videozáznamy a vyslechli několik svědků. Nepodařilo se prokázat, že by při prezidentské volbě došlo k trestnému činu podplácení,” komentoval to tehdy mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Nyní se do odloženého vyšetřování okolností, za nichž byl Klaus znovuzvolen, hodlají podle Hospodářských novin znovu vnořit vyšetřovatelé. Státní zástupce z Prahy 1 Jan Lelek listu potvrdil, že chce prověřit novou linku příběhu, kterou ve své knize sepsal Mirek Topolánek.

Byznysmen a někdejší šéf ODS si zapsal své pocity, když Klaus nakonec ve třetím kole porazil Jana Švejnara. “Úkol splněn. Necítil jsem se skvěle, protože jsem věděl, že ten pocit přejde,” citovaly z knihy HN. “Neodpustím si zlou větičku na závěr: A Milane, budeš ty peníze vracet?”

Podle listu mohl Topolánek mít na mysli dva Milany: Milana Urbana z ČSSD, se kterým se rok poté Topolánek potkal na slavné dovolené v Toskánsku. Anebo lobbistu Milana Veleka, který patřil do okruhu Klausových lidí. Oba muži odmítli narážku komentovat s tím, že jde o hloupost.

Žalobce Lelek to vidí jinak: “Nové poznatky určitě prověříme. Podíváme se do odloženého spisu a posoudíme, zda má, či nemá cenu případ znovu otevřít,” řekl Hospodářským novinám.