Trable Forejta nekončí. NBÚ řeší jeho prověrku

Odchodem Jindřicha Forejta z Pražského hradu potíže bývalého Zemanova protokoláře nekončí. Národní bezpečnostní úřad začal podle zjištění Neovlivní.cz řešit, zda nejsou důvody k odebrání jeho prověrky. Tu NBÚ uděluje lidem, jejichž rukama procházejí tajné informace.

Jindřich Forejt, do minulého týdne jeden z nejbližších spolupracovníků hlavy státu, měl prověrku na přísně tajné. Bez ní by nemohl například plánovat státnická setkání, jejichž součástí jsou i citlivé informace o pohybu jednotlivých politiků a o bezpečnostních opatřeních.

Forejt měl na starost například červencovou návštěvu německé kancléřky Merkel v Praze

Forejt měl na starost například srpnovou návštěvu německé kancléřky Merkel v Praze

Národní bezpečnostní úřad ale nyní začal zkoumat, zda nenastaly důvody pro to, aby Jindřich Forejt o prověrku přišel. Důvodem je videonahrávka, na níž muž s vizáží Forejta mimo jiné šňupe bílý prášek. Video se už skoro dva měsíce snaží do médií protlačit dva muži. Detaily jsme popsali v této zprávě ».

“Pokud je nahrávka autentická, může jít o bezpečnostní riziko z hlediska vydíratelnosti. NBÚ už se o to začal zajímat, v dohledné době padne rozhodnutí, zda bude zahájeno řízení o odebrání prověrky,” uvedl pro Neovlivní.cz zdroj z bezpečnostní komunity.

Národní bezpečnostní úřad ponechal Forejtův případ bez komentáře. “Nemůžeme se vyjadřovat ke konkrétním osobám a průběhu jednotliých řízení,” zdůvodnil mlčení NBÚ jeho mluvčí Radek Holý.

K tématu:
»Forejt rezignoval, oficiálně ze zdravotních důvodů
» Rekonstrukce: Forejtovo soukromí nabízeli za miliony, pak slevili
» Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt končí

Obecně nicméně potvrdil, že podobné případy NBÚ vždy prověřuje: “Obecně mohu konstatovat, že NBÚ denodenně monitoruje všechny veřejně dostupné informace, které mohou  mít vliv na bezpečnostní prověrky.”

Pokud by NBÚ dospěl k závěru, že Forejtovi prověrku odebere, může mu to významně zkomplikovat další kariéru. Na Hradě sice skončil, je však stále zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí, odkud byl k prezidentovi “zapůjčen”. V případě, že o prověrku přijde, musel by si najít práci, ke které ji nepotřebuje.

Tým prezidenta Miloše Zemana se s bezpečnostními prověrkami potýká dlouhodobě. V dubnu rezignoval šéf vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc, když přišel o prověrku. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ji nemá vůbec, NBÚ mu ji odmítl udělit. Mynářovi ani Zemanovi to ale nevadí. “Rozdíl mezi mnou a panem generálem Pilcem je velmi významný. Pan Pilc prověrku pro výkon své funkce potřebuje, já ne,” prohlásil před časem v rádiu Impuls Mynář.

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly