Ukrajina: Osud letní protiofenzívy na pár kilometrech

Bývalý šéf špionů Petr Mlejnek analyzuje posun, k němuž podle dosavadních informací právě dochází na jihu Ukrajiny.

Právě teď se mezi vesnicemi Rabotine, Verbove a Novoprokopivka možná rozhoduje o osudu celého letního tažení na jihu Ukrajiny. Podle posledních informací zde bojuje i 82. brigáda, která je vybavena západní technikou. Dle mého názoru Ukrajina přešla do druhé fáze ofenzívy, a to právě v tomto směru.

BBC dnes ráno o tažení Ukrajiny vydala text, který uvádí větou: “Ukrajinské síly dosáhly “pozoruhodného pokroku” v boji proti silně opevněným ruským pozicím na jihu, říká americká vláda.”

Jih Ukrajiny…Foto: Drop of Light / Shutterstock.com

Pravděpodobné nebyly nasazeny všechny jednotky na tento jeden směr ( celkově Ukrajinci vycvičili 20 brigád tedy zhruba 80000 mužů ). Proti nim stojí 58. a 49. armáda jižního vojenského okruhu.  Celkově Rusové mají na Ukrajině 370 tisíc vojáků z toho je 47 bojových útvarů tedy 180 tisíc bojovníků, zbytek jsou útvary logistického zabezpečení.

Co se děje? Po osvobození vesnice Robotyne jižně od Orechova pokračovaly ukrajinské jednotky v ofenzívě proti opevněné ruské obranné linii nacházející se na jih a východ od obce. Nejvýchodnější okraj Robotyne a nejzápadnější okraj Verbove dělí vzdušnou čarou osm kilometrů. To je současná šířka ukrajinského průlomu. Jeho hloubka je přibližně 12 kilometrů. Ukrajinská armáda útočí na Novoprokopivku a zároveň se ji snaží obejít z východu.

Na východ od Robotyne byla ruská obranná linie přerušena, ukrajinské jednotky už byly vidět pár kilometrů jihovýchodně, u obce Novoprokopivka. Dalšímu postupu ozbrojených sil Ukrajiny však brání skutečnost, že bok útočících jednotek odstřeluje ruské dělostřelectvo. To komplikuje doplnění vojáků, munice a evakuaci raněných. Za účelem zajištění boků se ozbrojené síly Ukrajiny snaží osvobodit vesnice na východ a západ od Robotyne – Verbove a Kopani. Ruské velení si je vědomo nebezpečí průlomu a proto do oblasti Robotyne začaly přicházet velké zálohy ozbrojených sil RF. Ruské velení se bude snažit zaútočit z boku, aby degradovaly postup Ukrajinců. Významná část záloh Jižní vojenského okruhu RF  již byla vyslána do boje a nyní bychom měli očekávat přesun jednotek z jiných směrů. Mezi vesnicí Robotyne, osvobozenou před týdnem ozbrojenými silami Ukrajiny, a vesnicí Verbove, která je stále pod kontrolou ruských ozbrojených sil, se pravděpodobně vytvořila díra v ruské obraně .

Nachází se zde také ženijně nejslabší opevnění hlavní linie ruské obrany. 29. a 30. srpna byly ukrajinské jednotky vidět na předměstí Verbove a na výšinách východně od Novoprokopivky. Obsazení oblasti Novoprokopivky by Ukrajincům mohlo otevřít cestu k Tokmaku,  k tomu musí, ale ozbrojené síly Ukrajiny zajistit křídlo se směru Verbove. Tokmat je důležitý logistický uzel v oblasti a jeho dobití by zkomplikovalo zásobování ruské armády. V nadcházejících týdnech se může v trojúhelníku Robotyne-Verbove-Novoprokopivky rozhodnout o osudu celé letní ofenzívy.

Ozbrojené síly Ukrajiny mají stále výhodu a iniciativu díky novým brigádám, které vstoupily do bitvy koncem července. Problémem pro ukrajinské velení by mohlo být pokud již vyčerpalo téměř všechny své dostupné zálohy. Naopak ozbrojené síly RF právě zahájily přesun jednotek na hlavní směr útoku. Během minulého týdne se v oblasti Robotyne a Verbove objevily  pluky 76. útočné výsadkové divize a 503. motostřelecký pluk, který v červnu až červenci odrazil ofenzívu ozbrojených sil Ukrajiny v oblasti Pjatichatki, 30 kilometrů západně od Robotyne. Tam se ruským jednotkám podařilo stabilizovat situaci, což umožnilo uvolnit jednotky pro přesun do směru Orechove.

Vlastní zálohy Jižní skupiny vojsk však nemusí stačit k odražení ukrajinské ofenzívy. Pravděpodobně bude muset generální štáb Ruské federace přesunout další síly na pomoc. Většina ostatních jednotek vzdušných sil a námořní pěchoty, které ruské velení využívá k rychlému „ucpání děr“, již svádí boje v různých směrech. Ozbrojené síly RF však mají i další zálohy: například ruská západní skupina postupující na Kupjansk má své vlastní zálohy, které do bitvy nezapojila. Není však jasné, zda by se je ruský generální štáb rozhodl poslat na jih a převést je pod velení jiného uskupení. To by pohřbilo myšlenku ruské ofenzívy v Charkovské oblasti a záměr chopit se iniciativy. Ukrajinský generální štáb má v úmyslu dosáhnout do konce podzimu Melitopolu. Tím by dosáhl toho, že rozdělí ruskou armádu a tím znemožní její zásobování z Krymu. Kvůli tomu, také Ukrajinci útočí raketami, drony na Krym a do hloubky ruského území, aby oslabili ruské PVO na frontě. Je třeba dodat, že Melitopol nemusí Ukrajinci obsadit fyzicky, stačí, když obsadí Tokmat, který je 90 km daleko od Melitopolu a to je už na dostřel ukrajinských HIMARS.

Nedávno ukrajinský  náčelník raketových sil a dělostřelectva a bezpilotních systémů generál Serhij Baranov uvedl, že ukrajinské síly dosáhly rovnocennosti ve schopnostech protibaterie s ruskými silami. Baranov uvedl, že dělostřelecké systémy poskytované NATO s dosahem 30 až 40 km umožňují ukrajinským silám zničit ruské dělostřelecké systémy a donutit ruské síly přesunout své dělostřelectvo dále od frontové linie.Ukrajinští představitelé již dříve koncem července učinili prohlášení naznačující, že ukrajinská protibateriová kampaň úspěšně degraduje schopnosti ruské protibaterie.

Znepokojující jsou však informace, že Rusko je stále schopné vyrábět řízené střely. Západ a Ukrajina se musí zamyslet nad strategií, jak vyhrát vleklou válku. Strategie se musí zaměřit na  vojenské operace a zásobování ozbrojených sil pro období po skončení současné ofenzívy. Prezident Vladimir Putin dává jasně najevo, že je připraven na opotřebovací válku, aby oslabil spojence Ukrajiny, což znamená, že tuto existenční výzvu je třeba přijmout. Z mého pohledu si velitelé obou armád uvědomují významu probíhající bitvy v okolí Tokmatu, že nasadí vše, aby zde uspěli. Pokud se to podaří Ukrajině, muže to znamenat významný milník ve vývoji války. Pokud Rusům, tak se připravme na zamrzlý konflikt minimálně do ledna.

Zdroj náhledové foto: Drop of Light / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email