Uniklý mail: tak jedná Babiš o posílení vlivu v ČEZu

Čtyři dny před páteční valnou hromadou elektrárenské společnosti ČEZ vycházejí najevo detaily, jak hodlá ministr financí Andrej Babiš posílit svůj vliv v této polostátní firmě.

Z e-mailové korespondence vicepremiéra Babiše.

Z e-mailové korespondence vicepremiéra Babiše.

Deník Neovlivní.cz získal emailovou korespondenci, v níž ministr řeší dosazení svého kandidáta do dozorčí rady. Konkrétně jde o dlouholetého zaměstnance ministerstva vnitra László Hajnala. S energetikou neměl nikdy nic společného, jeho specializací jsou informační systémy.

Poté, co se ministr s Hajnalem sešli, kandidát na člena dozorčí rady ČEZ mu poslal mail, v němž píše, že společné plány s firmou mohou uskutečnit i mimo dozorčí radu. “Ve věci ČEZu bych měl variantní řešení: pro zajištění domluveného by bylo možná ještě vhodnější mé umístění dovnitř společnosti než do DR. Mediálně by to bylo bez odezvy a informační výtěžnost bude výrazně vyšší,” napsal Hajnal vicepremiérovi v mailu z 2. června.

Andrej Babiš jej v návazné zprávě o den později požádal, aby mu znovu zaslal svůj životopis. Nyní svou korespondenci nekomentoval. Jisté však je, že počátkem června odeslal vládnímu výboru pro personální nominace žádost o schválení Hajnala coby kandidáta na členství v dozorčí radě ČEZ.

László Hajnal autentičnost mailu v rozhovoru s Neovlivní.cz potvrdil, nevidí ovšem na jeho obsahu nic špatného. Říká totiž, že cílem jeho mise v ČEZu rozhodně není shánět pro Babiše informace o dění ve strategické firmě, jak naznačují formulace v elektronické korespondenci s ministrem.

“Jsem expert na informační bezpečnost, což se o mě – aniž bych chtěl, aby to vyznělo neskromně – ve státní správě ví. Díky své specializaci jsem schopen uchopit lépe ten proces toku informací. Proto jsem byl také panu Babišovi zřejmě doporučen,” řekl Hajna, aniž by prozradil jméno onoho zprostředkovatele.

Společnost ČEZ má přitom vlastní bezpečnostní odbor, který svým složením patří k těm nejlepším na trhu. K čemu přesně by IT znalosti byly Hajnalovi v dozorčí radě, není jasné.

Hajnal nicméně potvrdil i to, že ve hře je varianta jeho nástupu přímo do ČEZu: “Dozorčí rada má možnost podívat se do hloubky, ale uvnitř společnosti máte ruce více ponořené a vidíte některé věci lépe, máte větší možnost seznámit se s procesem.”

Hajnalovo jméno mediální archivy zmiňují v souvislosti s interním auditem na vnitru, který odhalil nesrovnalosti při čerpání evropských dotací. Hajnal tvrdí, že tehdy šlo o nedorozumění, kdy vše následně řádně doložil. Faktem je, že nikdy nebyl obviněný.

Poté, co deník Neovlivní.cz zjištění ohledně korespondence zveřejnil, László Hajnal redakci kontaktoval a uvedl, že ministr nakonec nominaci stáhl.