Vláda chystá snazší cestu k personálním čistkám v úřadech

Vláda v demisi chystá další opatření, které ve svém důsledku usnadní personální výměny ve státních a polostátních společnostech. Ve hře je i konec vládního Výboru pro personální nominace. Ten vznikl proto, aby zamezil praxi trafik ve státních firmách pro vysloužilé politiky či spřízněné osoby. Vládní výbor kritizoval lídr hnutí ANO a dnešní premiér v demisi už v předchozím kabinetu Bohuslava Sobotky.

“Jednání personálního výboru je strašně byrokratické. Pokud prosadíte kandidáta, tak ten musí předkládat x papírů. Moji lidé si stěžují, že požadované podklady jsou strašně obsáhlé a procedura je zdlouhavá. Ve finále ale je nominace stejně největší odpovědností toho ministra, který ji předkládá,” řekl Andrej Babiš deníku Právo už v roce 2016, kdy byl ještě ministrem financí.

Kontext:
» Střet zájmů a setina procenta akcií ministra zemědělství Milka
» Pomohl Babišovi s rekordní daňovou úlevou pro Duslo, teď radí Hünerovi
» První ze seznamu mužů na odstřel odchází. Končí náměstek z rozvědky
» Osm mužů na odstřel

Nyní coby premiér, byť v demisi, získal šanci to změnit. A podle informací z úřadu vlády se to také chystá udělat.

“Vláda chce nominace lidí do jednotlivých podniků co nejvíce zrychlit. Ve hře je nyní i zrušení vládního Výboru pro personální nominace,” uvedl zdroj z úřadu vlády.

Vláda by měla podle něj vycházet z dokumentu, který pod názvem Strategie vlastnické politiky státu sepsalo ministerstvo financí ještě pod Babišovým vedením. V dokumentu coby hlavní výhradu resort vedle pomalého postupu vládnímu výboru vytkl, že jeho postup je stejně formální a netransparentní.

Vládní výbor pro personální nominace vznikl v roce 2014 za vlády Bohuslava Sobotky. Měl zajistit, aby skončila praxe, kdy pozice v desítkách státních a polostátních firem získávali bývalí politici či lidé spříznění s některou z partají, aniž by k tomu měli potřebné znalosti.

Se všemi kandidáty na pozice ve státních firmách musí výbor mluvit a zkoumá, zda jejich jedinou kvalifikací není spojení s politikou. Babišovi už se ale v minulosti opakovaně nelíbilo, že výbor podle něj zamítavé stanovisko ke kandidátům dostatečně nezdůvodňuje.

Výbor zřídila vláda. A vláda jej také může zrušit.