První ze seznamu mužů na odstřel odchází. Končí náměstek rozvědky

Klíčový muž tuzemských zpravodajských služeb odchází ze služeb státu. Na svůj post rezignoval náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut, muž poslední roky spojovaný především s lidmi z ČSSD. Blahut je jedním ze seznamu mužů na odstřel, kteří mají podle zjištění Neovlivní.cz odejít po nástupu nové Babišovy administrativy.

Zdeněk Blahut fakticky řídil operace rozvědky a už roky je v nemilosti Andreje Babiše. Ten jej podezřívá z přílišného propojení se sociální demokracií a ve svém týmu o něm mluvil jako o člověku, který proti němu podniká diskreditující akce. Blahut – jeden z nejmocnějších spojenců minulého ministra vnitra Milana Chovance  –  platil za Babišova osobního nepřítele. Po nástupu jeho vlády se rozhodl odejít sám.

“Končím k 15. lednu. To je všechno co k tomu chci říct,” potvrdil informace Neovlivní.cz Blahut.

Blahut prošel kariérou u policie i zpravodajských služeb, poslední roky byl náměstek na ÚZSI. Civilní rozvědce, která spadá pod ministerstvo vnitra.

V minulosti redakce Neovlivní.cz informovala, že jeho post ohrožovala aféra Česká pošta. Případ, který rozpoutal podnikatel Lukáš Čadek. Ten před dvěma a půl lety bez důkazů nařkl Chovance, že mu jeho lidé slíbili pomoci se zakázkou na státní poště výměnou za finanční injekci pro ministra.

Při výslechu pak vypověděl, že jej kontaktoval právě náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace Zdeněk Blahut, kterého do funkce dosadil ministr Chovanec. Blahut si za vyřešení sporu podle něj řekl o úplatek čtyři miliony korun.

Ačkoli už tehdy panovaly pochyby o věrohodnosti Čadkových slov, výsledkem jeho výslechu bylo trestní oznámení a rozjelo se vyšetřování role Blahuta. Důkaz o pravdivosti Čadkovy verze o úplatku se nikdy neobjevil. Nyní se ale objevily informace o výsledcích Blahutova vyšetření na detektoru lži, kdy podle portálu Seznam zprávy náměstek rozvědky zkouškou v části spojené s poštou a úplatky neprošel.

Zdeněk Blahut je první ze Seznamu Babišových lidí na odstřel. Už před Vánoci ale začala čistka náměstků na ministerstvech, kdy skončil Ondřej Závodský na financích a Monika Pálková na vnitru.