Vláda začíná tajit informace o ekonomické situaci

Souběžně s tím, jak se zhoršuje kondice české ekonomiky, přichází vláda s kroky, které zamlžují informace a zatajují faktický stav. Nejprve ministerstvo financí okleštilo pravidelné zprávy o stavu rozpočtu. Následně stejný úřad začal sabotovat zasedání nezávislých expertů, kteří veřejně hodnotí, zda jsou vládní ekonomická očekávání reálná. V minulosti pak premiér osobně opakovaně napadl za nepříznivé prognózy Národní rozpočtovou radu a NKÚ.

Nejprve zkraje února zasáhla ministryně financí Alena Schillerová, která nechala výrazně ořezat lednovou zprávu o plnění státního rozpočtu. Všichni předchozí ministři i ona sama doposud zveřejňovali pravidelné měsíční zprávy o rozpočtových příjmech a výdajích zcela detailně.

Jenže letos v lednu ministerstvo muselo zveřejnit nejhorší lednový výsledek od roku 2003. Meziroční propad se zastavil na 19 miliardách. Dokonce i v letech finanční krize byly srovnatelné údaje lepší.

Máme se začít bát? A co nám vláda tají? Pohled Radovana Vávry do peněženky České republiky přinášíme v únorovém časopise Neovlivní.cz.

“Sečteno a podtrženo, letošní lednový deficit je spolu s posledním lednem vlády ing. Zemana nejhorší v české historii. Není to překvapení – je to potvrzení trendu, kterým se levicový premiér/vůdce vydal před několika lety. Jeho fiskální úsilí, neboli schopnost být zodpovědným hospodářem, postupně klesalo v závislosti na sortě voličů, kterou oslovoval,” napsal ekonomický web Motejlekskocdopole.com.

Ministerstvo špatné zprávy vyřešilo tak, že zveřejnilo jen grafické znázornění základních parametrů. “Takový způsob informování je moderní,“ vysvětlila Alena Schillerová pro Hospodářské noviny, které na obrat v informování upozornily.

Nejnověji pak chce úřad Aleny Schillerové omezit činnost nezávislých ekonomických expertů, kteří posuzují jeho hospodářské prognózy. A také své hodnocení zveřejňují.

“Ministerstvo financí navrhlo zredukovat počet zasedání Výboru pro rozpočtové prognózy – nezávislého orgánu, který má za úkol posuzovat makroekonomické a fiskální predikce ministerstva – z loňských čtyř na dvě,” informovala Národní rozpočtová rada.

A úřad Schillerové rovnou na první letošní zasedání podle rady odmítl poskytnout prostory a ani na schůzku nevyslal svého zástupce s tím, že lednová predikce neslouží k přípravě rozpočtu. “V nelibosti je i Výbor pro rozpočtové prognózy. Zasedání Výboru se tento týden bude konat mimo prostory ministerstva,” komentovala to na twitteru členka Výboru a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Výbor složený z nezávislých expertů navzdory Schillerové hodlá pracovat dál ve stejném režimu. Jinak by jejich práce podle nich neměla smysl.

“Členové Výboru se na setkání jednomyslně shodli, že se budou i nadále scházet k makroekonomickým prognózám Ministerstva financí se čtvrtletní frekvencí. Důvodem je snaha naplnit účel existence Výboru, jak jej jeho členové vnímají. Členové Výboru jsou přesvědčeni, že je důležité ekonomiku sledovat kontinuálně a že případné postřehy z jednání členů Výboru Ministerstvo financí při tvorbě prognóz využije,” konstatovali experti z Výboru.

Není to přitom poprvé, co se nezávislí experti dostali kvůli ekonomickým prognózám do konfliktu s Babišovou vládou. Už na konci roku 2018 na Národní rozpočtovou radu zaútočil přímo premiér, když si rada dovolila varovat před rozdávačnou politikou kabinetu a dluhovou pastí.

“Dělat prognózu vývoje veřejných financí na 50 let dopředu? Naprosté sci-fi. A k tomu neseriózní. Rozpočtová rada by měla veřejnosti prezentovat své závěry pouze jako odborný názor, ne jako daný fakt a děsit tím lidi. Česku se daří, jsme dokonce jedni z nejlepších v Evropě!,” prohlásil tehdy Babiš.

Následně se loni na Radu rozzlobila ministryně financí Schillerová. Stačilo, aby Rada konstatovala, že pokud bude výběr daní pokračovat stále stejným (pomalým) tempem, poskočí i schodek státního rozpočtu. A doporučila vládě, aby se pro takový případ připravila na šetření.

Obdobná varování ohledně ekonomiky zveřejnil ve stejné době i Nejvyšší kontrolní úřad. Ve svém pravidelném Stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2017 tehdy nezávislý auditor konstatoval, že mimo jiné nejsme připraveni na případný příchod krize. Napsal také, že projídáme rozpočet, reálná výše státního dluhu meziročně narostla, stát investoval nejhůře za posledních 12 let a plánovaný schodek rozpočtu za minulý rok byl způsobený neschopností státu utrácet peníze na investice. Popsali jsme tady.

I šéf NKÚ Miloslav Kala je přitom dlouhodobě v nemilosti premiéra,který mu vzkázal, ať přestane ve své roli dělat politiku.

Máme se tedy kvůli tajnostem vlády bát? Jaká je naše skutečná ekonomická kondice? A můžeme se spolehnout na dosavadní vládní kroky? Analýzu někdejšího bankéře Radovana Vávry přinášíme v únorovém časopise Neovlivni.cz. Cesta k němu vede tudy: