Pardubická kauza: Od Stoky je to poprvé, co si policie došlápla na politiky ANO

V politické lince příběhu skončili v síti policie hned dva politici z Babišova hnutí – bývalý primátor Pardubic a jeho někdejší náměstkyně, která přestoupila z ANO do SPD.

Plošný zásah policie na Pardubicku mezi politiky a stavebními firmami vyvolal otázky, proč byla do akce kromě protimafiánské centrály NCOZ povolaná i vojenská policie. Její příslušníci mohou proti “civilům” zasahovat jen ve výjimečných a zákonem daných případech. Podle informací Neovlivní.cz v celé kauze řeší část příběhu, který se týká resortních zakázek. A vůbec není jasné, jestli za ně někdo bude obviněný.


Ilustrace: Shutterstock.com

“Jde o rozsáhlejší kauzu, která se týká hned několika konkrétních případů. A některé informace ukazují, že část podezření se týká Vojenské ubytovací a stavební správy, která spadá pod resort armády,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

V armádní části příběhu přitom zatím žádné obviněn nepadlo a není ani jisté, zda se tak nakonec stane. Na rozdíl od té civilní, kde už policie rozdala první obvinění.

Podle zjištění Neovlivní.cz ale celkově nejde o zásadní kauzu, která by ohrožovala skutečně vlivné hráče celorepublikového významu. Je to ale od brněnské Stoky poprvé, co NCOZ ve větším rozsahu zasáhla proti komunálním politikům z Babišovy strany.

Jak už jsme uvedli, mezi podezřelými je bývalý pardubických primátor a dnešní radní za ANO Martin Charvát. A také jeho někdejší stranická kolegyně a náměstkyně Helena Dvořáčková. Ta je dnes zastupitelskou města za SPD.

Policisté mají podezření, že vedení města v režii ANO v minulosti manipulovalo se stavebními zakázkami. Domovní prohlídky během celého včerejška probíhaly nejen na magistrátu, ale také v sídle odboru investic. Kanceláře vedení města, které i dnes řídí politici ANO, jsou zapečetěné.

“Jde v podstatě výlučně o stavební zakázky,” dodal již citovaný zdroj.


Časopis Neovlivní.cz: Čtyři mrtví z Dozimetru, vládní kiksy v cenách za elektřinu a TOP 10 vlivu v Brně


Večer pak policie oznámila, že obvinila celkem 19 lidí a dvě firmy. Mezi obviněnými je podle informací Neovlivní.cz i exprimátor Charvát. Policie zadržené podezřívá mimo jiné z korupce a machinací s veřejnými zakázkami.

“Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku dle § 220 trestního zákoníku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě dle § 256 trestního zákoníku, přijetí úplatku dle § 331 trestního zákoníku, podplacení dle § 332 trestního zákoníku a zneužití pravomoci úřední osoby dle § 329 trestního zákoníku (dle podílu jednotlivých osob na trestné činnosti). Jedná se o trestné činy dílem dokonané a dílem ve stadiu pokusu,” oznámil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. 

Právě výše zmiňovaný zásah v Brně známý pod označením Stoka v minulých letech přepsal mapu vlivu v druhém největším tuzemském městě. Police odstavila od moci část významných hráčů spojených s Babišovým hnutím ANO. A místo nich přišli jiní.

Přehled deseti nejvlivnějších postav Brna přináší aktuální časopis Neovlivní.cz. Řídí město primátorka nebo její náměstek? A co Pavel Blažek. TOP 10 vlivu v časopise, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email