Vzpoura úředníka: Obvinil pirátského poradce z vynášení informací

Jde o soudní spor hlavního města Prahy s největší tuzemskou stavební firmou Vinci Construction o milionové pozemky.

Pražský magistrát řeší delikátní problém: vysoce postavený úředník obvinil poradce pirátského radního, že vynášel protistraně informace v milionovém soudním sporu, který město vede se společností Vinci Construction.

Ředitel odboru hospodaření s majetkem Jan Rak podle informací Neovlivní.cz své podezření formuloval do oficiálního dopisu řediteli magistrátu. Tvrdí v něm, že Petr Beneš, poradce pirátského radního Adama Zábranského, vyzradil právníkům firmy plánovanou taktiku města.


Městská radnice Foto: Cristi Croitoru / Shutterstock.com

“V dopise přímo napsal, že poradce Beneš zneužil informace, které interně získal a informoval protistranu o plánech, jak se hodlá město bránit. Ředitel Rak tvrdí, že poradce Beneš dostal město do situace, kdy to může jeho pozici během soudního sporu oslabit,” popsal obsah dopisu zdroj z magistrátu, který je o něm detailně informovaný.

Existenci dopisu i jeho obsah redakce ověřila u dalších pracovníků magistrátu. Oficiálně pak dopis potvrdil i mluvčí magistrátu Vít Hofman: “Panu řediteli magistrátu bylo v této věci zasláno podání o tomto jednání, které postoupil, tak jako v jiných podobných případech, odboru právní podpory pražského magistrátu, který situaci posoudí. Do doby posouzení případu odborem právní podpory se k případu nebudeme vyjadřovat.”

Ředitel Rak sepsání dopisu výslovně nepopřel, nechtěl ale případ jakkoli komentovat. “Nebudu nic vyvracet, ani potvrzovat. Nezlobte se, nejsem oprávněný ke komunikaci s médii,” reagoval na žádost o vyjádření ředitel Rak.

Samotný poradce Petr Beneš v rozhovoru s Neovlivní.cz odmítl, že by právníky firmy o taktice města informoval. “Nemám tušení, jak na to pan Rak přišel. Nikomu jsem nic neprozrazoval,” uvedl.

A má v tom plnou podporu svého šéfa, radního za Piráty Adama Zábranského. “Věřím Petrovi Benešovi, že neříkal žádné strategické věci. Je gramotný a neřekl by nic, co by Prahu poškodilo,” prohlásil Zábranský.

Podle Rakova dopisu měly původní informace o taktice města zaznít na schůzce ze 17. dubna, kde byli mimo jiné Zábranský, Rak, právníci města a Beneš. Radní Zábranský nyní tvrdí, že si nevybavuje, že by tam zaznělo něco zásadního. “Ten dopis pana ředitele Raka nehodlám nijak řešit, přechroustá si to úřad. Kdybychom na té schůzce 17. dubna řešili strategické věci, přistupoval bych k tomu samozřejmě jinak,” dodal.

Právnička Karolina Besser Zelenková, jejíž kancelář zastupuje město, ale redakci potvrdila, že na zmiňované schůzce padly i důležité informace. “Podle mě byly důležité všechny věci, které se tam probíraly, respektive rozhodně by je neměla znát protistrana,” uvedla Besser Zelenková. “Na této schůzce se probíraly skutečnosti týkající se dalšího možného vývoje soudního sporu, ve kterém naše kancelář zastupuje hlavní město, a našeho interního názoru na předmět sporu a jeho řešení.”

Na přímý dotaz pak potvrdila i informaci, že jí poradce Beneš kvůli sporů ještě i volal. “Kontaktoval nás pan Beneš s doplňujícími dotazy k jednomu tvrzení žalobce, kdy ho zajímala naše protiargumentace k tomuto tvrzení. Co se týče merita vlastního soudního sporu, jsem vázána mlčenlivostí, kdy nad rámec výše uvedeného komentáře jsem nebyla klientem zproštěna a konkrétnější informace z obsahu schůzky nemohu poskytnout.”


ČTĚTE TAKÉ: Kdo vládne Praze. TOP 10 vlivu


Jak je výše uvedeno, Rakův dopis nyní řeší magistrátu. Sám Rak přitom dost riskuje, pokud své vážné obvinění poradce nedoloží. Není to přitom ani měsíc, co magistrát řešil i samotného Jana Raka. SeznamZprávy totiž zveřejnily, že Rak je možná ve střetu zájmů, protože jezdí na chatu vlastněnou majitelem firmy, které podepisuje zakázky.

Právě na to nyní v rozhovoru s Neovlivní.cz upozornil poradce Beneš, ústřední postava příběhu sporu s Vinci, když prohlásil: “Nevím, proč nějaký dopis o mě napsal. Možná se zeptejte, jaká je pozice pana Raka a proč to dělá.”

Magistrát i primátor se nicméně po kauze chata za ředitele Raka postavili. Nechali si zpracovat analýzy, podle nichž o žádný střet zájmů nejde.

“Na základě informací, které máme k dispozici, po důkladném šetření, právním posouzení a pečlivé analýze tohoto konkrétního případu, jsme dospěli k jednoznačnému právnímu názoru, že pan ředitel Rak jako náš zaměstnanec svým jednáním neporušil žádný předpis ve vztahu k problematice střetu zájmů,” uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

“Z veřejně dostupných informací, které se v rámci našeho šetření potvrdily, vyplývá, že právním titulem k užívání nemovitosti v Harrachově je angažmá manželky pana ředitele Raka v obchodní společnosti, ve které působila na pozici statutárního orgánu, případně její související aktivity, nikoli funkce ředitele odboru hospodaření s majetkem, kterou Jan Rak zastává,” dodal.

Celá věc s uniklými informacemi během soudního sporu města se soukromou firmou o pozemky má ještě jeden pikantní rozměr. Firmu Vinci Construction zastupuje Radmila Kleslová. Právnička, dlouholetá blízká spolupracovnice Andreje Babiše a hlavně: od posledních voleb také pražská zastupitelka za ANO.

Vystupuje tak v příběhu v určité dvojroli. Na jedné straně má coby zastupitelka hájit zájmy města, současně ale poskytuje placené právní rady firmě, která se městem soudí. “Celé je to takové nešťastné. Myslím, že to i komplikuje rozhodování na straně města,” podotkl k dvojroli Kleslové radní Zábranský.

Právě Radmilu Kleslovou ředitel Rak výslovně zmiňuje ve svém dopise. Píše v něm, že z osobního rozhovoru s Kleslovou pochopil, že má informace od Beneše. “Kleslová s Rakem mluvila den po té schůzce, kde se probírala taktika města. V dopise Rak píše, že mu sdělila informace, které neměla vědět a z rozhovoru pochopil, že je má od poradce Beneše,” popsal detaily dopisu výše citovaný magistrátní zdroj, který je o něm detailně informovaný.

Radmila Kleslová shodně s poradcem Benešem odmítá, že by jí sdělil jakékoli informace, které by mohly město poškodit. “To je naprostý nesmysl. Firma Vinci, kterou zastupuji už sedm let a řádně jsem nahlásila střet zájmů, ten spor o pozemky nad Prahou zatím nepravomocně vyhrála. Žádné strategické informace jsem od nikoho nezískala a ani nemohla, žádné tam nejsou,” prohlásila Kleslová, která se s Benešem zná mimo jiné i ze zastupitelstva Prahy 10, kde oba sedí.

Spor města a firmy Vinci Construction se týká pozemků na Praze 8, kvůli nimž Kleslová Prahu zažalovala za nedůvodné obohacení. Pozemky totiž patří firmě a město za ně neplatilo nájem. Požadavek firmy považovali zástupci města za nemravně vysoký a raději nechali výši nájemného projít soudním řízením. Nyní se jako jedno z možných řešení rýsuje směna pozemků.

Zdroj náhledové foto:  Cristi Croitoru / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email