© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána čeká možná životní rozhodnutí: uvěří tajným službám a zabrání vydání Libanonce Alího Fajáda a dvou jeho spolupracovníků do USA? Pokud naopak stvrdí jejich vydání, vezme si na svědomí osud pěti Čechů unesených v Libanonu?
Verze, že únos české pětice souvisí právě s případem obchodníka a spolupracovníka libanonské rozvědky Alím Fajádem, se stala během půlročního vyšetřování policie a tuzemských tajných služeb tou hlavní. A v zásadě jedinou. “Tajné služby pracují s tím, že únos je jakousi pojistkou pro to, aby Fajád nebyl vydaný do Spojených států. I to je vede k předpokladu, že jsou unesení stále naživu. Zprávy o tom, že jsou v pořádku, potvrdily i operativní informace z terénu,” uvedl zdroj blízký vyšetřování.
Jedním z důkazů o spojení s únosem je podle zjištění Neovlivní.cz informace, že to byl právě Fajád, kdo účastníky výpravy před odletem na poslední chvíli nasměroval do údolí Bikáa u syrských hranic. Právě v této vysoce nebezpečné oblasti stopa po pětici Čechů končí. Tím, komu Fajád tuto informaci sdělil, byl jeho právník a hlavní organizátor cesty Jan Švarc, který následně sám skončil mezi unesenými.
Teorii, že únos souvisí s Fajádovým zatčením, nahrává i fakt, že se doposud nepřihlásil nikdo se žádostí o výkupné.
Fajádova rodina i on sám prostřednictvím právníka ovšem opakovaně striktně odmítli, že by měli s únosem cokoli společného. Současně ale rodina vynaložila veškeré úsilí, aby česká justice obchodníka do USA nevydala.
Američané požádali Čechy o zatčení Fajáda, protože jej chtějí stíhat kvůli údajnému nelegálnímu obchodu se zbraněmi a pro podporu terorismu. V pondělí české soudy definitivně konstatovaly, že vydání Alího Fajáda a spol. nic nebrání.
Jedinou nadějí tak pro Fajáda a jeho rodinu zůstává Robert Pelikán, ministr spravedlnosti za hnutí ANO. A tuzemské tajné služby také tvrdí, že je ministr klíčovou nadějí i pro unesenou pětici.
K této kauze: |
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem |
» Kauza unesených Čechů má první politickou oběť |
» Kvůli únosu Čechů v Libanonu dostal červenou kartu: Byl to zástupný problém |
Pelikánova pozice je nezáviděníhodná. Pokud by totiž odmítl argumenty tajných služeb, Fajáda vydal a unesení Češi se nakonec nikdy domů nevrátili, musel by se srovnat s tím, že mu kdykoli může kdokoli klást za vinu, že přispěl k případnému špatnému konci celého příběhu.
Ministr na otázku, nakolik je pro něj rozhodnutí těžké, neodpověděl. Jeho mluvčí Tereza Schejbalová nicméně uvedla, že si ministr komplikovanost celého případu dobře uvědomuje. “Zatím je to ale tak, že čekáme na spis. Až dorazí, bude se muset nastudovat a pak ministr rozhodne. Od doručení spisu jsou na to tři měsíce. Ale je jasné, že to, o čem mluvíte, bude muset řešit,” uvedla Schejbalová.
Případ je o to komplikovanější, že nejde o běžný únos. Zásadní roli v příběhu podle zjištění Neovlivní.cz hrají zpravodajské služby. Jak ty české, tak i americké. Ale i libanonské, které se dopustily ve špionážním světě neobvyklého kroku a přihlásily se k Fajádovi jako ke svému spolupracovníkovi. Dokonce přes místní noviny The Daily Star Lebanon pustily na veřejnost informaci, že Alí Fajád během svého zatčení v Praze plnil špionážní misi pro libanonskou vojenskou rozvědku.
Ty české služby zase při vyšetřování únosu předvedly válku špionů v praxi: pustili se do sebe zástupci vojenské tajné služby a civilní rozvědky. Civilní špioni volali po hlavách šéfů vojenských zpravodajců kvůli tomu, že mezi unesenými je jeden z vojáků. Vojáci to zase vnímali jako pomstu za to, že do Libanonu jeli oni a nikoli civilní špioni, ačkoli nabídku původně dostali jako první.