© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Exkluzivní rozhovor se syrským prezidentem Bášarem Asadem, kterým na sebe minulý týden strhla pozornost Česká televize, měli původně přislíbený Češi unesení před pár měsíci v Libanonu. Dvěma účastníkům výpravy – regionálním novinářům – zařídil podle zjištění Neovlivní.cz přístup k syrskému diktátorovi Libanonec Alí Fajád. Ten čeká v Praze na rozhodnutí, zda bude vydaný do USA kvůli podezření z obchodu se zbraněmi a podpory terorismu.
O plánovaném rozhovoru s Asadem promluvili během výslechů na české policii svědci, kteří stáli na začátku cesty pětice Čechů do Libanonu. Kriminalisté, kteří únos vyšetřují, se role jednotlivých účastníků výpravy snaží rozklíčovat kvůli snaze porozumět pozadí celého spletitého příběhu.
“Ti novináři měli ještě před propuknutím uprchlické vlny slíbený přístup do uprchlických táborů, kde chtěli natáčet o tom, zda cesty do Evropy připravuje organizovaný zločin. Součástí jejich cesty měl být i rozhovor s Bášarem Asadem, který jim zařizoval Fajád. Ten měl k Asadovi otevřené dveře, mimo jiné i díky své spolupráci s libanonskou rozvědkou a obchodu se zbraněmi,” popsal obsah výslechů zdroj obeznámený s vyšetřováním.
Možnost, že se regionální novináři z Jindřichova Hradce dostanou k syrskému diktátorovi, sice vypadá na první pohled přitažená za vlasy, informace však podle zjištění Neovlivní.cz potvrzují i vlastní zdroje tuzemských bezpečnostních složek. Rozhodující podle nich byla právě přímluva Alího Fajáda.
Novináři hodlali rozhovor s Asadem podle vyslýchaných osob dál prodat, stejně jako to dělali z jiných komerčních akcií, na které se nechávali najímat. Na cestu do Libanonu, kde byli uneseni, se sice vydali ještě bez syrských víz. To ale vyslýchaní lidé označili za technickou drobnost, která měla být odstraněna během pobytu v Libanonu. “Ten rozhovor byl domluvený, vystavení víz pak byla otázka pár minut,” podotkl jeden z vyslýchaných, kterého kontaktoval deník Neovlivní.cz
Oficiálně policie ani ministerstvo zahraničí pátrání po unesených Češích nijak nekomentují. Z bezpečnostních složek už ale unikly informace, podle nichž jsou unesení Češi v pořádku. Před časem tuto zprávu přinesl list Právo, stejné informace má k dispozici i deník Neovlivní.cz.
Případ pětice Čechů unesených v Libanonu už zasáhl do pater vládní politiky. O své místo kvůli němu v tichosti přišel Jan Binder, asistent místopředsedy Poslanecké sněmovny a vlivného zákulisního hráče z řad KDU-ČSL Jana Bartoška. A to proto, že na bezpečnostní radě státu o něm zaznělo, že je “toxický”.
Deník Neovlivní.cz přitom informoval, že Binder se do příběhu spíše jen náhodně přimotal. Znal totiž právníka Jana Švarce, advokáta Alího Fajáda. Binder a Švarc, který je jedním z unesené pětice, v minulosti spolupracovali například na záchraně Fondu ohrožených dětí. Binder právníka Švarce na jeho žádost spojil s jedním ze svých bývalých spolužáků s kontakty na zpravodajské služby a nadto přivedl do týmu výše zmiňované novináře z Jindřichohradecké televize.
“