Zemanova noha se nelepší, ohrozí to jeho kandidaturu?

Letos v lednu jsme poprvé napsali, že Miloš Zeman je připravený znovu bojovat o prezidentský post. Součástí textu byl ale podotek: pokud mu to zdraví dovolí. Zemanovu opětovnou kandidaturu ovšem nyní podle zjištění Neovlivní.cz začínají významně ohrožovat špatné nervy v jeho nohou.

Nešlo si toho nevšimnout. Během oslav státního svátku 28. října prezident v podstatě neodložil hůlku, bez ní nebyl s to udělat byť ani úkrok stranou. Pohyboval se velmi pomalu, třásly se mu ruce, několikrát se potřeboval napít. Hodinová ceremonie ve Vladislavském sále jej viditelně vyčerpala.

Z poznatků, které redakce Neovlivní.cz načerpala, trápí Miloše Zemana čím dál víc polyfunkční neuropatie, která se projevuje významnou ztrátou rovnováhy a necitlivostí v obou dolních končetinách. Jedna z nohou je na tom výrazně hůř. Podle několika svých blízkých přátel nakonec může jeho bolavá končetina kandidaturu rozhodnout.

K tomuto tématu

Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského kraje, listopad 2016. Foto: hrad.cz
» Miloš Zeman chce znovu kandidovat na prezidenta
» Zeman už stihl porušit dvanáct slibů, spočítali na Demagog.cz
» Textař Horáček, uchazeč o Hrad, zveřejnil svůj majetek i zprávy o zdraví

“Tu nohu má špatnou, lékaři nejsou schopni mu s tím pomoci. A naděje na zlepšení tu podle všeho není. Co vím, tak to Miloš řeší ve smyslu, jestli dalších pět let v úřadu zvládne,” uvedl jeden ze Zemanových blízkých přátel.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nicméně tvrdí, že Zemanův stav je setrvalý a nijak se nezhoršuje. A při oslavách 28. října už večer mohl být podle Ovčáčka unavený.

“Polyfunkční neuropatie od kotníků dolů se nezhoršuje, ani nezlepšuje. Hůlku pan prezident využívá a bude využívat. Váš subjektivnější dojem z 28. 10. patrně vznikl na základě toho, že se od ranních hodin konala celá řada veřejných akcí za účasti pana prezidenta,” odpověděl redakci Neovlivní.cz mluvčí Ovčáček.

Faktem je, že se Zemanovi zlepšila cukrovka, kterou provází právě neuropatie. Jenže ta je neléčitelná. “Stav je setrvalý. Stejně jako milion občanů v této zemi (reálně jde o miliony dva), má pan prezident cukrovku. Zde došlo ke zlepšení parametrů díky úpravě životosprávy a s ní spojené úpravě tělesné váhy,” dodal ke zdravotnímu stavu prezidenta Ovčáček.

Miloš Zeman si je svých obtíží zjevně vědom, protože začal v Lánech cvičit na rotopedu – do nedávna věc nevídaná. Ještě loni přitom Miloš Zeman stejně jako Václav Havel očekával podle fyzioterapeuta Pavla Koláře spíše “opravárenskou péči”.  “Je těžké ho přimět, aby pro své zdraví dělal cokoli preventivně. Musí se s ním vyjednávat,” prohlásil na Zemanovu adresu Kolář v časopise Týden.

Prezidentská kancelář zrušila zavedenou praxi a přestala zveřejňovat zprávy lékařského konzilia. Jak říká mluvčí Ovčáček, prezident si informace o svém zdravotním stavu zveřejňuje sám. Naposledy v srpnu oznámil,že mu lékaři diagnostikovali čtyřicetiprocentní ztrátu sluchu.